Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Tipy pro muže a ženy po čtyřicítce, jak shodit přebytečná kila

Hubnutí je pro mnoho lidí celoživotní téma. Některým se to daří, mnozí ale spíše nemají úspěch, jak ostatně dokládají statistiky obézních lidí napříč různými věkovými skupinami. Odborníci se aktuálně zaměřili na úspěšné hubnutí mužů i žen po čtyřicítce.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Tipy pro muže a ženy po čtyřicítce, jak shodit přebytečná kila

Jedním z poradců, kteří lidem radí, jak „udržitelně” zhubnout, je i Jeb Burns z americké Kalifornie. Jak sám tvrdí na svém blogu, v souvislosti s obezitou a nadměrnými kilogramy je zastáncem léčby hlavní příčiny celé situace, nikoli jen následných symptomů.

Dle jeho vyjádření existuje celá řada fyziologických příčin, které mohou vést k tomu, že člověk přibírá na váze.

Dobrou zprávou je, že zařazením různých technik do svého životního stylu lze váhu významně regulovat - jsou nejen udržitelné, ale navíc i vědecky ověřené. Jsou založeny na optimalizaci hormonů, zlepšení produkce energie a zvýšení lidského metabolismu.

Pokud chcete i vy vědět, jak po čtyřicítce efektivně hubnout, vyzkoušejte některé z následujících tipů.

Jídlo v barvě duhy

Zhruba po třicátém roce věku na sobě začínají lidé pozorovat první známky stárnutí. Jedním z nejčastějších je pokles produkce pohlavních hormonů, jako je testosteron, estrogen, progesteron a lidský růstový hormon.

Všechny tyto hormony jsou rozhodující pro udržení svalové hmoty, ale i tělesné hmotnosti. Proto je vhodné tělu dodávat nezbytné minerály, vitamíny a zdravé tuky, které produkci všech uvedených hormonů podporují.

Zkuste proto do jídelníčku zařadit různobarevné druhy zeleniny, masa a mléčných výrobků, ale také různorodé dary moře - lososa, sledě, makrelu nebo sardinky.

Na zdravé tuky je bohaté například avokádo, olivy, kokos a různé ořechy.

Vitamín D

Pro celou řadu fyziologických funkcí v těle je potřeba i vitamín D. Bohužel mnoho lidí ho má chronický nedostatek.

Tělu ho lze dodat pomocí určitých potravin, ale jen malé množství, proto je lepší ho získávat jinou formou - pobytem na slunci.

Přestaňte „ukládat” nezdravý tuk

Inzulin je hormon, který umožňuje buňkám v těle absorbovat glukózu (cukr) v krvi za účelem výroby energie. Rovněž stimuluje tělo k ukládání přebytečné glukózy jako tělesného tuku.

Nejlepším způsobem, jak takovému ukládání zabránit, je snížit spotřebu jednoduchých sacharidů a potravin obsahujících přidané cukry.

Vyspěte se nejen do krásy

Spánek je pro fyziologické a duševní zotavení, ale i regulaci hormonů a kontrolu hladiny cukru v krvi zásadní. Zaměřte se proto na podmínky, za jakých spíte, omezte užívání technologií před spaním, zaměřte se i na teplotu v místnosti. To vše má na kvalitu spánku významný vliv.

Pozor na zánět v těle 

Jakýkoli zánět v těle podle Jeba Burnse přímo souvisí s obezitou, ale i řadou chronických onemocnění - rakovinou, demencí, kardiovaskulárními onemocněními, ale také třeba artritidou či cukrovkou.

Na zvýšeném výskytu zánětu v těle se ve velkém podílí i nezdravá strava - kalorická jídla, nezdravé tuky, cukry atd.

Hýbejte se 

Je jasné, že fyzická aktivita je pro spalování tuků a zvýšení metabolismu zásadní. Dvě z nejúčinnějších forem cvičení jsou podle odborníků silový trénink a trénink s vysokou intenzitou (HIIT).

Rovněž může být prospěšná spolupráce s odborníkem při sestavování výživového i cvičebního programu.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků