Hlavní obsah

Teflonové pánve mohou poškozovat ženskou plodnost

Teflonové nepřilnavé nádobí, některé textilie a obaly na potraviny mohou obsahovat PFC neboli fluorované uhlovodíky. Tyto látky jsou ale ve vyšší koncentraci nebezpečné a způsobují ženskou neplodnost. Vyjma teflonu se používají také při výrobě nepromokavého oblečení, pesticidů a čalounění.

Teflonové pánve mohou poškozovat ženskou plodnost

Jenže PFC se nerozkládají, v přírodě zůstávají, kumulují se v tělech živočichů a pokud se ve vyšší koncentraci ukládají také v lidském těle, způsobují neplodnost. Podle dánské studie ženy s vysokou hladinou PFC v krvi mají často problém počít dítě a trvá jim to déle než rok.

Nebezpečný perfluorooktan sulfonátu

Vědci z Dánska sledovali rodičky v letech 1996 a 2002 a všímali si u nich, jak dlouho jim trvalo početí miminka. A také jakou hladinu perfluorooktanátu a perfluorooktan sulfonátu mají v krvi. Ženy s vyšší hladinou PFC sloučenin v krvi až 1,5krát častěji čekaly na početí více než rok.

Podle doktora Čchun-jüana Feje z University of California byly v minulosti perfluorované uhlovodíky považovány za biologicky neaktivní. „Ale studie na zvířatech z poslední doby prokázaly, že tyto sloučeniny mohou mít široké spektrum toxického vlivu na játra, imunitní systém, vývoj a pohlavní orgány,“ varoval doktor Fej.

Podle něj látky obsažené v teflonu ovlivňují hladinu ženských pohlavních hormonů a tím i plodnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků