Hlavní obsah

Stařecké demenci lze předejít učením cizích jazyků

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. K tomuto rčení je však třeba dětem ještě zdůrazňovat, že s počtem zvládnutých jazyků výrazně klesá možnost, že se je ve stáří postihne demence.

Stařecké demenci lze předejít učením cizích jazyků

Jak zdůrazňují izraelští odborníci, jedinci, kteří se od časného věku učí dvěma a více jazykům, onemocní starobní demencí a Alzheimerovou chorobou méně častěji.

Podle objevu vědců z univerzity v Tel Avivu děti, které zvládají více řečí najednou, stimulují svůj mozek tak, že je ve vyšším věku mnohem odolnější vůči degenerativním poruchám. Při učení cizímu jazyku se v mozku totiž musí vytvářet více nových spojení a funkce tohoto orgánu je tak výrazněji stimulována.

„Neexistuje žádný stoprocentní recept, jak se vyhnout pasti mentálního stárnutí. Ale při používání druhého či třetího jazyka se může výrazně prodloužit tzv. období roků s dobrou kondicí,“ tvrdí doktorka Gitit Kavová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků