Hlavní obsah

Stále více žen bojuje se špatným zažíváním v důsledku stresu a přepracování

V České republice výrazně stoupá počet žen, které mají jednorázové nebo trvalé potíže se zažíváním. "V roce 2004 udávalo občasné potíže se zažíváním 65 procent žen, loni už to bylo osmdesát procent," uvedl docent Pavel Kohout z II. interní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice a svá slova doložil výsledky z lékařského výzkumu.

Stále více žen bojuje se špatným zažíváním v důsledku stresu a přepracování

Dodal, že se naplno projevuje negativní vliv současného životního stylu na zdraví, který je provázen hlavně stresem, špatnými stravovacími návyky, nedostatkem pohybu, tekutin, neuměním odpočívat a vysokou pracovní zátěží.

Odborníci proto sestavili speciál ní plán, který se pouští do boje se špatným životním stylem a zažívacími problémy. Je rozdělen do čtyřech týdnů a navzájem jsou v něm propojeny doporučení s plány správného stravování, pitného režimu, pohybu i psychické hygieny.

Žaludeční obtíže často řeší probiotika

Do sportovní části přispěl například i mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák. „Připravil jsem řadu tipů jak trávit aktivně a zdravě volný čas,“ řekl. Doporučuje například delší procházky v přírodě, tanec, den v lázních, jízdu na kole, běhání nebo rychlou chůzi a cyklistiku.

Podle docenta Kohouta zdravému zažívání prospěje, jestliže budeme dávat přednost nízkokalorickým potravinám, dostatku ovoce a zeleniny a naopak téměř z jídelníčku vyloučíme živočišné tuky a řepný cukr.

Tomu, kdo má dlouhodobé problémy se zažíváním, doporučil probiotika, což jsou v podstatě živé mikroorganismy, jež jsou dodány tělu například v jogurtu a udržují střevní mikroflóru v optimálním stavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků