Hlavní obsah
Pečlivá péče o chrup prodlouží život až o šest let. Foto: Profimedia.cz

Recept na sto let života: Manželství a pravidelné čištění zubů

Autorka knih popularizující lékařské objevy Trisha Macnairová ve své nové knize shrnula poznatky týkající se životního stylu, jímž lze podle nejnovějších výzkumů život prodloužit a dosáhnout oněch sta let. Mezi ty, které dlouhověkost ovlivňují nejvýznamněji, patří pravidelné cvičení, život ve spokojeném manželství, mytí rukou a čištění zubů každý den alespoň dvakrát.

Pečlivá péče o chrup prodlouží život až o šest let. Foto: Profimedia.cz
Recept na sto let života: Manželství a pravidelné čištění zubů

Podle Macnairové může mytí rukou přidat člověku až dva roky života a dobrá ústní hygiena a péče o chrup až šest let. Jenže naopak kouření, pojídání smažených jídel z rychlého občerstvení a stresující životní styl naopak dvacítku let uberou.

Vše je však značně individuální. Nelze totiž opomíjet roli genů. Jsou známy případy lidí, kteří žijí velmi nezdravě, přesto žijí dlouho, nebo naopak ty, kdy lidé vedou relativně zdravý životní styl, přesto se stovky ani tak nedožijí. Odborníci se však shodují, dobrou životosprávou lze prodloužit individuální délku života.

Šťastné soužití prodlouží život až o sedm let

"Není pochyb o tom, že mladší ročníky berou život a zdraví jako jistou věc, více než kterékoli generace před nimi, ztrácejí čas sledováním televize nebo hrami na počítači, ignorují pohybové aktivity, které je udržují zdravé a v dobré kondici, a nedávají svým životům žádný smysl,“ zdůvodňuje Macnairová, proč má její osvětová publikace takový význam.

Mezi pozitivní faktory patří stabilní vztah. Nemusí se jednat o papírové manželství posvěcené státem, ale spíše o soužití kvalitativně podobné manželství. Podle několika studií jsou lidé žijící ve stabilním vztahu zdravější, bohatší, šťastnější a žijí déle. Člověku může takový vztah přidat až sedm let života navíc.

Pravidelný pohyb zase může pomoci minimálně ke dvěma rokům života navíc. Jenže vedle toho zvyšuje kvalitu života do velmi vysokého věku. Vedle toho kouření zkrátí život o osm let. Rozvod či ovdovění až o tři roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků