Hlavní obsah
"Šmoulí stezka" skryla řadu tajemství - u tůňky zůstaly však jen vodní víly, vodník se odstěhoval. Foto: Stanislava Dvořáková

Bolest v kostech, která se stěhuje, a časté zlomeniny kostí mohou být varovným signálem mnohačetného myelomu, tedy nevyléčitelného rakovinového onemocnění krve.

"Šmoulí stezka" skryla řadu tajemství - u tůňky zůstaly však jen vodní víly, vodník se odstěhoval. Foto: Stanislava Dvořáková
Rakovinu krve značí i bolest v kostech

"Varovným signálem je také trvale zvýšená sedimentace. Zejména praktičtí lékaři by na to při vyšetření pacientů měli myslet, a jestliže má někdo trvale zvýšenou sedimentaci, navíc časté infekce a teploty či poškození ledvin, měli by ho odeslat na speciální vyšetření," poradil docent Roman Hájek z interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně.

Ročně je diagnostikováno přibližně čtyři sta nemocných. "Většinou se týká lidí středního a vyššího věku, hlavně nad 60 let. Jako u většiny nádorových onemocnění krve není příčina dosud známá. Nejde ale o chorobu dědičnou ani infekční," zdůraznil docent Hájek.

V ČR je několik pracovišť, která se na léčbu specializují. Dvě jsou v Praze a po jednom v Brně, Hradci Králové, Olomouci.

Podle doktora Vladimíra Maisnara z oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové je mnohačetný myelom plíživé onemocnění a často dochází k jeho odhalení až ve vyšších stadiích onemocnění. I když někteří lidé s nemocí žijí více než deset let, přesto je to nemoc nevyléčitelná.

Nejmodernějším postupem léčby je chemoterapie, zakončená transplantací kostní dřeně. Od března také lékaři dostanou nový lék, který jim pomůže při léčbě. Měl by pacientům prodloužit život.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků