Hlavní obsah

Rakovinou děložního čípku onemocní každý rok tisíc Češek

Na rakovinu děložního čípku každý rok u nás zemře 400 žen a dalších tisíc žen nově onemocní. Na nebezpečí tohoto onemocnění upozorňuje Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku, který probíhá právě tento týden po celé Evropě včetně České republiky.

Rakovinou děložního čípku onemocní každý rok tisíc Češek

Podle údajů Světové zdravotnické organizace onemocní každoročně rakovinou děložního čípku půl miliónu žen. V Evropě je každý rok zjištěno 50 tisíc nových případů a 25 tisíc žen na toto nádorové onemocnění umírá. Jedná se většinou o ženy ve věku od 30 do 50 let, výjimkou však nejsou ani mladší dívky.

Nejlepší prevencí pro všechny ženy je pravidelný screening spolu s nově zaváděným očkováním. Díky této kombinaci lze výskyt rakoviny děložního čípku snížit až o 94 %. Mnoho žen v České republice však prevenci podceňuje nebo na ni jednoduše zapomíná. 

„Koncem ledna se v Bruselu uskuteční Summit o prevenci karcinomu děložního čípku. V jeho rámci získají politici ze zemí napříč celou Evropou informace o plánech evropských institucí v otázce zavedení preventivních programů,“ říká RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry z Ústavu hematologie a krevní transfúze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků