Hlavní obsah
Rakovina prostaty je druhým nejčastějším typem rakoviny u mužů. Foto: Profimedia.cz

Rakovina prostaty se dá zachytit včas

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším typem rakoviny u mužů v Evropě. Počet nemocných se za posledních dvacet let zdvojnásobil. Přitom počet mužů, kteří na tuto chorobu umírají, se nezměnil. Zásluhu na tom mají léčebné metody současné medicíny a včasné a jednoduché vyšetření jednoho z rizikových ukazatelů - specifického prostatického antigenu. Pro ten se vžila anglická zkratka PSA.

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším typem rakoviny u mužů. Foto: Profimedia.cz
Rakovina prostaty se dá zachytit včas

Zvýšená hodnota PSA signalizuje možnou přítomnost nádoru. Test se dělá z odebraného vzorku krve a mužům po padesátce jej jednou ročně hradí většina zdravotních pojišťoven jako preventivní vyšetření.

Stejné příznaky dvou různých nemocí

Prostata, tedy předstojná žláza, je orgán o velikosti vlašského ořechu. Leží pod močovým měchýřem a obemyká pod ním močovou trubici. Vytváří část semenné tekutiny, ejakulátu.

Její nejčastější poruchou je zvětšování, tedy nezhoubné zbytnění prostaty (lékaři mluví o benigní hyperplazii prostaty: BHP). To se může projevovat prakticky stejnými příznaky jako zhoubný nádor (karcinom) prostaty:

  • častějším chození na malou
  • dlouhým močením nebo jeho přerušovaným proudem, případně i obtížným začátkem
  • odkapáváním na konci močení a nechtěným únikem moči
  • nutkáním na malou, které nás v noci vzbudí ze spánku, jednou nebo i víckrát za noc

Obě choroby dokážou potrápit různou kombinací těchto příznaků, které se projevují s různou intenzitou. Lehčí projevy může mít paradoxně pacient s rakovinou než muž s BHP.

Nepříjemné, ale snadné vyšetření

„U BHP se prostata často zvětšuje hlavně dovnitř, a začíná proto utlačovat močovou trubici, která jí prochází,“ říká MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky VFN v Praze. „U rakoviny nádor obvykle roste z okraje prostaty ven, do pánve, a proto nám může zpočátku dělat méně potíží, nebo se dokonce dlouho nijak zjevně neprojevovat. A prvním projevem je pak třeba porucha erekce nebo bolest při výronu semene anebo příměs krve ve spermatu.“

.:Nákres rakovinného nádoru prostaty
autor: archiv

Tím spíš je ale podle něj potřeba, aby muži navštívili lékaře, nejlépe urologa, už při počátečních příznacích při močení. A hlavně je důležité nejpozději po padesátce chodit každý rok na pravidelné preventivní vyšetření.

Lékař při něm zavede do konečníku prst v gumové rukavici natřené gelem. A přes konečník prohmatá prostatu. Když si něčím není jistý, může použít ultrazvukovou sondu. Součástí vyšetření bývá také vyšetření PSA.

Pokud je tento prostatický specifický antigen zvýšený, udělá lékař s velkou pravděpodobností biopsii. To znamená, že za pomoci ultrazvukové sondy odebere při lokálním znecitlivění vzorek tkáně z prostaty.

Pokud je PSA v pořádku, poradí, jak BHP a potíže, které ji doprovázejí, mírnit. Případně nám na nezhoubné zbytnění předepíše léky.

Nebezpečí dědičnosti i pokročilého věku

Většina zhoubných nádorů předstojné žlázy není agresivních a vyvíjí se pomalu. Proto má většina pacientů šanci, aby je lékaři zachytili včas. Zvýšené riziko tohoto nádoru nehrozí jen kuřákům, obézním a mužům, kteří špatně čelí stresům. Hrozí hlavně těm, jejichž rodič nebo přímý příbuzný měl rakovinu, zejména pak rakovinu prostaty. Pokud ji prodělal bratr, je podle odborníků riziko ještě vyšší, než když postihla otce.

Jaký vliv má jídlo a sex

Pravděpodobnost, že nás ohrozí karcinom prostaty, zvyšuje nevhodná strava. Tedy hodně tuků, zejména těch živočišných, ale i příliš mnoho červeného masa. Naopak ho snižuje zelenina a lesní plody. Účinně působí antioxidanty obsažené v brokolici, květáku, kapustě a zelí včetně zelí kysaného. Odborníci doporučují tykvová semena nebo olej, spolu se sójou a sójovými výrobky. Na nemoc nemá vliv časný začátek pohlavního života, střídání partnerů, četnost pohlavních styků nebo mimomanželské vztahy.

Nejvyšší je pak v rodinách, kde se nádory objevily u více rodinných příslušníků.
Značné nebezpečí představuje i věk. „Pětasedmdesát procent mužů s touto chorobou má víc než 65 let,“ říká doktor Zámečník. „Nej častěji diagnostikujeme karcinom prostaty u seniorů ve věku 70 až 75 roků. Tito pacienti také nejčastěji přicházejí s nádory v pokročilém stadiu.“ Je příznačné, že většina těchto mužů nechodila na pravidelné preventivní prohlídky prostaty a test PSA.

Ty jsou zatím nejúčinnější zbraní proti zhoubným nádorům předstojné žlázy. Umožňují lékařům, aby ze spektra léků i operací využili ty, které jsou nejšetrnější a při včasné diagnóze přinášejí také nejlepší efekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků