Hlavní obsah
Podle vědců naprostá většina případů rakoviny je výsledkem špatného životního stylu. Foto: Profimedia.cz

Rakovina není věcí náhody a jen minimálně za ni mohou geny

Lékaři varují před mýty panujícími kolem onemocnění rakovinou. Řada lidí si totiž myslí, že rakovina je věcí náhody či špatných genů a kdo ji má dostat, stejně ji dostane. Jenže podle rozsáhlé řady expertíz tomu tak není a většina nádorových onemocnění je vyvolána špatnou životosprávnou. Jen minimum lidí s rakovinou žije zdravě, má špatné geny nebo je obětí náhody.

Podle vědců naprostá většina případů rakoviny je výsledkem špatného životního stylu. Foto: Profimedia.cz
Rakovina není věcí náhody a jen minimálně za ni mohou geny

Nezdravý jídelníček a špatná životospráva, do níž patří nedostatek pohybu, nadváha, nadměrná konzumace alkoholu a kouření, způsobují třikrát více nádorových onemocnění než geny způsobující náchylnost k nádorovým onemocněním. Podle expertů ze Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF) je naprostá většina případů rakoviny výsledkem špatného životního stylu a jen pět až deset procent nádorů vzniká kvůli špatným genům.

Podle doktorky Rachel Thompsonové z WCRF může být na světě o 39 procent méně rakoviny tlustého střeva a prsu, pokud budou lidé dodržovat principy zdravého stravování, dostatečně se pohybovat a udržovat si zdravou váhu.

„Je naprosto nezbytné, abychom vyvrátili tento mýtus, že rakovina je ovlivněna geneticky. Lékařské záznamy totiž dokazují, že nezdravý jídelníček a nedostatek pohybu zvyšují riziko rakoviny až třikrát více než genetické pozadí,“ varovala Thompsonová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků