Hlavní obsah
Při stresu se aktivují apokrinní potní žlázy, které vylučují pot bohatý na bílkoviny a tuky. Foto: Profimedia.cz

Proč se při stresu tolik potíme a zapácháme víc než při fyzické aktivitě

Stres je vždy provázen řadou fyzických reakcí a jednou z těch nejnepříjemnějších je právě pocení. Ostatně všichni jsme to zažili, stačí nějaká důležitá osobní nebo pracovní událost, rande, prezentace, pracovní schůzka – a v tu nejnevhodnější chvíli se začneme potit, a to často s mnohem větším zápachem, než tomu je při pocení v horku či během fyzické zátěže.

Při stresu se aktivují apokrinní potní žlázy, které vylučují pot bohatý na bílkoviny a tuky. Foto: Profimedia.cz
Proč se při stresu tolik potíme a zapácháme víc než při fyzické aktivitě

Pocení je normální tělesná funkce. Při horkém počasí nebo fyzické aktivitě se pot vytváří a vylučuje prostřednictvím endokrinních potních žláz a plní životně důležitou funkci ochlazování našeho těla a vylučování toxických látek z těla.

V okamžiku, kdy k pocení dochází při stresu či nervozitě, začnou být aktivní i takzvané apokrinní potní žlázy, které sice vylučují poměrně malé množství potu, ale s jiným složením, bohatým na bílkoviny a tuky. Při jeho metabolizaci přitom vzniká velmi nepříjemný zápach.

Proč se potíme i při stresu a jinak emočně vypjatých situacích

Při stresovém pocení hrají důležitou roli dvě hlavní složky vegetativního systému – sympatikus a parasympatikus. Když jsme ve stresu, tělo se v reakci na něj začne připravovat na únik – a to tak, že se zvýší tepová frekvence a dochází k aktivaci sympatika. Díky tomu se do svalů dostane více krve a začnou i ve vyšší míře pracovat potní žlázy.

Kdy lze hovořit o nadměrném pocení

V případě, že vytvořený pot přesáhne míru potřebnou k udržení tělesné rovnováhy, mluvíme o onemocnění zvaném hyperhidróza,  jež se nejčastěji projevuje na dlaních, v podpaží, na čele a horním rtu, vzácněji na trupu. Tento problém často způsobují nejrůznější zdravotní potíže a pak právě stres a emoce.

Paradoxně ať už je příčina nadměrného pocení jakákoliv, strach z reakcí okolí dostává lidi s tímto problémem do začarovaného kruhu. Čím víc jsou vystresovaní z toho, že se nadměrně potí (a stydí se za to), tím více se potí.

Jak s tímto pocením zatočit

Naprostou samozřejmostí by mělo být dodržování hygienických zásad, výběr oblečení z prodyšných materiálů a použití vhodných antiperspirantů či deodorantů na bázi pudru.

Zatímco antiperspiranty by měly umět mechanicky uzavřít potní žlázy tak, aby u nich došlo ke zmírnění pocení či k úplnému zastavení tvorby potu, klasické deodoranty jen překrývají zápach. Výjimku ale utvářejí deodoranty na bázi pudru, a tedy obsahující microtalcum, jejichž předností je, že kromě absorpční síly pleť chrání před podrážděním a zanechávají ji hebkou a suchou. Mnozí odborníci je proto doporučují i pro velmi citlivou pokožku, neboť neucpávají póry a nechají ji volně dýchat.

S nadměrným pocením a zápachem z něj pak může pomoci i dostatečný pitný režim a úprava jídelníčku. Pocení například zvyšují káva, alkohol, kořeněná jídla, těžká jídla, ale i sladkosti. Za větší zápach pak mohou kromě česneku a cibule například i rajčata, která obsahují tzv. terpeny, které se vylučují potem a velmi nelibě páchnou.

Pokud lidé trpí hyperhidrózou, pak je mnohdy lepší obrátit se přímo na odborníky.

Zákroky, které mohou pomoci s nadměrným pocením: 

  • Botulotoxin – aplikace tohoto jedu zabrání převodu vzruchů z nervových vláken na potní žlázky, které jsou impulzem pro tvorbu potu. Výsledkem je, že žlázky do tří dnů neprodukují pot, protože jim to nikdo „nepřikáže” – příkaz se k nim nedostane.
  • MiraDry  systém pracující na principu mikrovlnné energie, která je aplikována do podkoží a zlikviduje zde většinu potních žláz. Až z 82 % tak odstraní pocení jednou provždy.
  • Liposukce potních žláz – jedná se o velmi šetrnou metodu bez nutného opakování, kdy dochází k odsátí potních žláz v podpaží pomocí jemné kanyly.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků