Hlavní obsah

Pozor na chřipku a její rizika

Přestože onemocnění chřipkou nepatří mezi nejzávažnější choroby, následky přecházení tohoto onemocnění mohou být katastrofické.

Pozor na chřipku a její rizika

Nachlazení nebo chřipka

Máme chřipku, nebo jsme jen nachlazeni? Správná diagnóza samozřejmě může být potvrzena pouze virologicky a musí ji stanovit odborník.

 

Laicky lze říct, že:
* horečka je u nachlazení jen vzácně, ale pro chřipku je velmi typická a vysoká v rozmezí 38-40 st. a většinou trvá dva až čtyři dny;
* při chřipce bolí hlava, při nachlazení jen málokdy;
* u chřipky jsou celkové bolesti, zejména svalové, obvyklé a velmi silné, u nachlazení téměř nejsou;
* únavu u chřipky můžeme cítit dokonce dva až tři týdny, při nachlazení je pouze mírná;
* při chřipce jsme extrémně vyčerpaní, při nachlazení ne;
* ucpaný nos máme, jsme-li nachlazeni, skoro vždycky, při chřipce jenom někdy a stejné je to s kýcháním či bolestmi v krku;
* potíže na prsou nejsou při nachlazení silné, kašel bývá mírný a suchý, u chřipky jsou naopak zmíněné potíže běžné a kašel může být silný;
* komplikace mohou nastat u obou typů onemocnění. Při nachlazení je to bolest v uchu, případně ucpání dutin lebečních. U chřipky jsou komplikace vážnější, je to hlavně zánět průdušek, zápal plic, který může ohrozit i pacientův život. Někdy může jít i o postižení srdečního svalu či mozku. Časté jsou poruchy krevní srážlivosti.

Nástup chřipky je během 18 až 72 hodin od nakažení a nemoc trvá přibližně čtyři až šest dní.  

Antibiotika nepomáhají

Virus chřipky se šíří smrkáním, kýcháním. Jde o kapénkovou nákazu a proto člověk, který chřipku má, musí být izolován od svého okolí, jinak může nakazit desítky, ba stovky lidí. Zůstat tři až pět dní doma se rozhodně vyplatí.

Antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze. Mají smysl teprve při komplikacích, které způsobují bakterie. Mnozí lékaři, zejména u starších osob, se tzv. jistí a raději jim antibiotika při chřipce předepíší, protože se obávají nejrůznějších, hlavně plicních komplikací.

Léky vhodné k léčbě jsou paralen nebo acylpyrin a klid na lůžku.

Lékaři doporučují při chřipce zvlhčovat vzduch a nemít v ložnici víc než 20 st. Celsia. Samozřejmostí je dostatečně pít a jíst lehkou stravu, která by neměla být bohatá na tuky.

Pomáhají i obklady s bezinkovým octem na zápěstí, krk a hlavu, ulevují i chladné zábaly. Osvědčilo se i nevečeřet a nezatěžovat trávením organismus, který bojuje s infekcí.

Dvě velká jablka denně, větší pomeranč nebo grep by měly pokrýt doporučenou denní dávku 80 mg vitamínu C. V době chřipky jeho potřeba stoupá a tak se vyplatí přidat zelí, kiwi, citróny či papriky a doplnit vitamíny z jídla multivitamíny z lékárny.

Chřipka může odstartovat rozvoj dalších nemocí, o nichž jsme dosud neměli ani ponětí, že v našem těle dřímají.

Nejvážnější komplikace - zápal plic

Chřipka může proběhnout jako lehké onemocnění, pokud dodržíme klidový režim a budeme ležet v posteli. V opačném případě ale může dojít k vážným komplikacím.

Komplikace chřipky, které způsobuje přímo chřipkový virus, ať už svojí vyšší agresivitou nebo oslabením organismu, se označují jako primární.

Jsou to:

  • Akutní zánět hrtanu

Při zánětu hrtanu hlasivky i okolní tkáň zduří, a tím se výrazně omezí místo pro proudění vzduchu do plic. Onemocnění začíná náhle a jeho charakteristickým rysem je:

* dráždivý kašel;

* ztráta hlasu;

* sípání a dušnost.

  • Chřipkový zápal plic

Chřipkový zápal plic je komplikace, která ohrožuje život. Rozvíjí se krátce po počátečních příznacích chřipky. Při zápalu plic se rychle zvýrazňuje kašel a nemocný nestačí s dechem. Je nutné okamžité přijetí do nemocnice a intenzivní léčba. I při možnostech medicíny až polovina pacientů s tímto typem zápalu plic umírá.  

  • Zánět svalů

Zánět svalů vzniká nejčastěji v souvislosti s infekcí chřipkovým virem typu B. Svalové postižení se objevuje zhruba za pět až sedm dní od počátku chřipky. Jde o únavu, svalovou bolest. Typicky bývají postiženy svaly stehen. Pacient musí ležet.  

  • Zánět srdce

Postižení srdce se může rozvíjet pomalu nebo náhle. Pacient pociťuje bušení srdce, celkovou slabost, nevolnost, mohou se objevit i otoky dolních končetin, střevní problémy, potíže s dechem. Nemocný jednoznačně patří do nemocnice.

  • Postižení nervového systému

Postižení nervového systému znamená většinou zánět mozku a jeho obalů (mozkových blan). Postižený má kruté bolesti hlavy, očí, trpí malátností a celkovou schváceností. Mohou se přidat i křečovité záškuby končetin.

Sekundární komplikace

Chřipka je virové onemocnění, ale virem poškozené sliznice umožňují i množení bakterií. Vzniká bakteriální infekce, kterou lékaři řadí k sekundárním komplikacím. K těm hlavním patří: * zápal plic, který je provázen kašlem, bolestí na hrudi, někdy dušnosti; * zánět středního ucha, doprovázený vysokými teplotami; * zánět vedlejších nosních dutin, který je nápadný dlouhotrvající rýmou, bolestí hlavy a horečkami.

Prevence: otužování a dostatek vitamínů

Stoprocentně účinný recept na prevenci proti chřipce neexistuje. Lékaři se ale shodují v tom, že kromě očkování je důležitá i životospráva. "Základní podmínkou účinné prevence je zdravý a otužilý organismus. Takový má mnohem větší šanci ubránit se infekci než organismus oslabený," říká hlavní hygienik republiky Michael Vít. Podle něj ke zdravému a odolnému organismu cesta vede přes:

  • dostatek tělesného pohybu;
  • pobyt v čistém životním prostředí;
  • dostatek spánku a odpočinku;
  • pestrou stravu se zastoupením všech druhů potravin, především zeleniny a ovoce.

Pro své zdraví bychom denně měli cvičit nejméně 20 minut nebo ujít alespoň 10 000 kroků, tj. u dospělého muže 8,5 kilometru a u ženy 6,5 km. Vít tvrdí, že při chřipce je nutný vyšší přísun vitamínů. Neznamená to však, že bychom je měli jíst plnými hrstmi. Mohlo by dojít k předávkování, které je zpravidla doprovázeno nepříjemnou a dlouhotrvající vyrážkou.

OD PŘECHOZENÉ CHŘIPKY K TRANSPLANTACI SRDCE.
Že chřipka není banální onemocnění, poznal pan Jan Beneš z pražských Modřan. Přechodil ji a pak ještě jednou. Při třetí jakoby chřipce musel být hospitalizován v nemocnici, protože mu selhalo srdíčko. Několik týdnů byl na umělém srdci a pak mu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Jan Pirk transplantoval srdce od dárce. Dnes už se mu daří dobře, ale jak sám říká, žádné onemocnění nepodceňuje.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků