Hlavní obsah
Také při uklízení spálíte poměrně velké množství kalorií. Foto: Profimedia.cz

Poznejte úskalí pohybu

Pro pohyb však platí to samé, co pro počítání kalorií. Musíme o něm něco vědět a znát některá jeho úskalí. Proto bývá výhodné, když se i jemu věnujeme pod dohledem odborníků. V kurzech společnosti STOB, v centrech typu VŠTJ Medicina Praha nebo GeRi anebo u specializovaných lékařů.

Také při uklízení spálíte poměrně velké množství kalorií. Foto: Profimedia.cz
Poznejte úskalí pohybu

Ti všichni znají nejčastější chyby, kterých se dopouštějí jejich klienti. Třeba si stanoví nereálné cíle, nebo chtějí své potíže změnit příliš rychle. Nezvládají pak fyzickou zátěž a cvičení snadno vzdají. Odborníci hned na začátku dovedou vysvětlit, jak velká zátěž a jaký typ tělesné aktivity jsou vhodné a efektivní.

Vědí například, že člověk ztrácí při dietě nebo při pouhém omezení kalorií nejprve především vodu a také svalové tkáně, tuk jen relativně málo. Pokud se však zároveň se snížením kalorií věnují také dostatečně efektivnímu pohybu, ztrácí především tuk a jen minimum svalů. Ty mohou dokonce plynule nahrazovat tuky. A v některých případech, například u lidí, kteří mají dobrou kondici a jen pár nadbytečných kil, dojde snadno k tomu, že kilo až dvě přiberou. Odborník jim dokáže objasnit, proč v jejich případě nerozhoduje váha, ale míra v pase.

Řada specialistů také ví, že plavání je sice senzační pro zdraví, ale ne pro hubnutí. "Voda mívá 25-26 °C a tělo o víc než deset stupňů víc, proto se brání rozkladu tukové tkáně a má sklon spíš ho ukládat," MUDr. Martin Matoulek CSc. 1. lékařské fakulty UK. "Při teplotě 36 °C a víc se tuk začne odbourávat, ale je otázka, jak dlouho můžeme v takové vodě vydržet."

Na co vydáme nejvíc energie?

Pokud jde o výdej energie, tělo ji vydává na zpracování jídla (5-10 %), na pohyb (20-35 %) a na bazální metabolismus (60-70 %), tedy na základní životní pochody, které běží, i když spíme. Za 24 hodin spotřebují muži průměrně 7000 kJ a ženy 6300 kJ (pokud chceme hubnout musíme jíst o 2000 kJ méně než obvykle, někdo si při tom udrží váhu při 8000-10 000 kJ denně a jiný i při 10 000-12 000 kJ, záleží na životním stylu, spotřebě kalorií v klidu atd.).

Největší energetické nároky má lidský organismus v dětství, dospívání, těhotenství a v době kojení. Jak stárneme, klesá potřeba energie nutná k udržení tělesných funkcí.

Starší lidé by měli druh pohybu konzultovat s lékařem

Stárnoucí lidé, kteří jedí stále stejně a nepřidají na pohybu, pak často tloustnou. Když se rozhodnou, že se budou víc věnovat nějakému sportu nebo tělesné aktivitě, je užitečné, pokud se poradí se svým lékařem, které z aktivit by pro ně byly nejvhodnější. Vzhledem k jejich stavu a případným neduhům.

Bez aktivního pohybu to nejde. Zjistí to i lidé, kteří si dokážou ohlídat denní přísun kalorií. Tělo si totiž na malý přísun energie časem zvykne a přizpůsobí se mu. Pokud nezačneme sportovat, cvičit, nebo se aktivně hýbat, hubnout přestaneme.

Pro představu uvádíme, kolik energie vás stojí různé činnosti:
400 kJ: většina toho, co děláme vsedě
400-800 kJ: většina činností, které děláme zvolna ve stoje (umývání nádobí, oblékání se, žehlení apod., ale také řízení auta)
800-1000 kJ: činnosti ve stoje, které vyžadují rychlý nebo namáhavější pohyb rukou (zametání, vytírání podlahy, věšení prádla, vaření, opravy auta, běžná chůze rychlostí 4 km/h aj.)
1000-1500 kJ: drhnutí podlahy, luxování, mytí oken, praní velkých kusů prádla a jiné těžší domácí práce, nákupy, zednické a jiné řemeslné práce, řízení náklaďáku, zahradničení, chůze rychlostí 6 km/h
1500-1900 kJ: sex, skákání přes švihadlo, bruslení, chůze rychlostí 8 km/h, házení lopatou, kopání, práce horníka, dřevorubce nebo kameníka, 1900-2100 kJ: cyklistika, tenis, sjezd, štípání dříví, chůze do schodů
2100-2500: běh, hokej, atletika, košíková, vzpírání, horolezectví, odklízení sněhu
2500-2900: šerm a házená
2900-4000: běh rychlostí 20 km/h nebo soutěžní aerobik
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků