Hlavní obsah
 

Po autonehodě skončil Čech na vozíku, teď je z něj tanečník

Před osmnácti lety utrpěl Rostislav Vyhnálek při autonehodě zlomeninu obratle, ochrnul na spodní polovinu těla, nyní se stal vůbec prvním českým tanečníkem na vozíku, který se zúčastní mezinárodní taneční soutěže. Nadšenec do vysokohorské turistiky a vandrů se srovnal s novým životem, a dokonce se stal ještě aktivnějším než před nehodou.

 
Po autonehodě skončil Čech na vozíku, teď je z něj tanečník

„Když doktor řekne, že už nebudete chodit, zacloumá to s každým, ať jste mladej nebo starej. Dospělý má už zkušenosti a sebevědomí, tak je možná trošku jednodušší to přijmout,“ přemítá Vyhnálek.

Po půlroční rekonvalescenci v Kladrubech se přihlásil do lyžařských kurzů v Centru Paraple, navázal tak na svůj koníček z časů před nehodou. Mnoho možností ke sportu měl i v rámci Sportovního klubu vozíčkářů. „Já vždycky tancoval rád, tak jsem si řekl, že to chci zkusit i teď,“ popisuje počátek své taneční dráhy.

Dnes trénuje s profesionální partnerkou pod vedením mistra ČR Vítězslava Rázka, lekce má jednou či dvakrát týdně.

„Trénink je asi úplně stejný jako u choďáka (chodícího tanečníka), je fyzicky hodně náročný. Musel jsem ale začít sedět na vozíku trochu jinak. Naštěstí má partnerka je fyzioterapeutka, dobře ví, jak se můžeme pohybovat,“ vyzdvihuje Rosťa Zuzanu Chalupovou.

„V minulosti jsem se dlouho věnovala latinskoamerickým tancům, po přestěhování do Prahy za studiem fyzioterapie jsem na rok přestala. Díky své diplomové práci jsem se seznámila se Sportovním klubem vozíčkářů a pak i Rosťou,“ vzpomíná na společné začátky tanečnice. Musela si zvyknout i na jiný pohyb, nyní musí zapojovat i pánské kroky.

Pan Vyhnálek se věnuje mnoha sportům, i když je na vozíčku.

Foto: Rostislav Vyhnálek

Pár si vedle tréninků v Praze bere lekce i na Slovensku u odborníka na tanec na vozíku Andreje Michunka. Nyní se těší na svou první soutěž, která proběhne v rámci festivalu Prague Dance Championship. Společně s českým párem se představí pár z Nizozemska, Slovenska i dalších zemí. Divákům předvedou sambu, cha-chu, rumbu, paso doble a jive.

„Věříme, že české publikum přijde Rosťu a Zuzku podpořit,“ neskrývá Rázek nadšení z historicky prvního českého páru na vozíčku. Na pražském Žofíně se soutěž uskuteční 28. března 2020. Akce začíná v pravé poledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků