Hlavní obsah
Na jednu stranu chvíle pohody - na druhou hazard se zdravím Foto: Profimedia.cz

Pití a kouření spustí Alzheimera až o sedm let dříve

Pijáci a kuřáci riskují, že Alzheimerova nemoc, jež vede k demenci, je zasáhne o šest až sedm let dříve než osoby, které se alkoholu a tabáku vystříhají.

Na jednu stranu chvíle pohody - na druhou hazard se zdravím Foto: Profimedia.cz
Pití a kouření spustí Alzheimera až o sedm let dříve

„Je možné, že vypuknutí nemoci dokážeme omezit nebo podstatně zpozdit, odstraníme-li silné kuřáctví a pijáctví,“ soudí doktor Ranjan Duara z floridského Mount Sinai Medical Cente, kde vedl studii o rizikových faktorech urychlujících vznik degradační nemoci. Odklad vypuknutí Alzheimera o pět let by podle něj snížil počet případů o polovinu.

Zvýšené riziko nemoci vykazují lidé, kteří kouří přes dvacet cigaret denně – u nich Alzheimer začínal o dva roky dříve, než je běžné. Ještě více riskují těžcí pijáci: alkohol urychlil nástup nemoci téměř o pět let. Pokud piják také silně kouřil, mohla ho demence zasáhnout až o sedm let dříve.

Jiná studie zjistila, že riziko nemoci je o polovinu vyšší mezi pacienty nad 40 let, kteří mají vysoký cholesterol v krvi.

„Nekouřit, pít jen mírně a nechávat si pravidelně kontrolovat tlak i cholesterol – to jsou cesty, jak lze omezit riziko demence,“ shrnula Susanne Sorensenová z americké Alzheimer's Society.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků