Hlavní obsah
Problém může nastat zejména tehdy, když lidé spí méně než šest hodin denně po dobu jednoho týdne. Foto: Profimedia.cz

Nedostatek spánku oslabuje imunitu

Podle nového britského průzkumu může dlouhodobý nedostatek spánku velice negativně ovlivnit zdraví člověka a jeho tělesné funkce. Problém může nastat zejména tehdy, když lidé spí méně než šest hodin denně po dobu jednoho týdne.

Problém může nastat zejména tehdy, když lidé spí méně než šest hodin denně po dobu jednoho týdne. Foto: Profimedia.cz
Nedostatek spánku oslabuje imunitu

Studie britských vědců byla publikována v časopise PNAS a primárním záměrem bylo zjistit, do jaké míry poškozuje spánkový deficit lidské zdraví. Jejich pozornost se zaměřila na spojitost s onemocněními, jako je například cukrovka, obezita, mozkové disfunkce a onemocnění srdce. Uvádí to BBC.

Výzkumníci ze Surreyské univerzity analyzovali krevní testy 26 lidí, kteří po dobu jednoho týdne spali až deset hodin denně. Závěry porovnali s krevními testy stejných osob, které poté týden spaly naopak méně než šest hodin denně.

Výsledkem byly změny u více než 700 genů. Profesor Colin Smith k tomu řekl: „Změna aktivity různých genů byla dost patrná.“ Vlivem těchto změn došlo k poškození imunitního systému, který pak nebyl schopný reagovat na ataky například v podobě stresu. „Je zřejmé, že spánek je klíčový k tělesné rekonvalescenci a udržení správných tělesných funkcí,“ upozornil Smith.

Spánek je pro lidské zdraví klíčový

„Pokud nefunguje spánkový režim, může dojít k vážným zdravotním problémům,“ říká profesor Smith a dodává: „ V případě, že nedovolíme našemu tělu doplnit a nahradit poškozené buňky novými, pak je riziko vážných chorob tím větší.“ Mnoho lidí spí i méně než šest hodin denně a tím se vystavují ještě silnějšímu riziku.

Doktor Akhilesh Reddy z univerzity v Cambridge, který je specialistou na tělesný biorytmus, označil studii za zajímavou zejména kvůli klíčovým závěrům upozorňujícím na nebezpečí negativního vlivu spánkového deficitu na imunitní systém. Byla také prokázána jasná souvislost s rozvojem cukrovky.

Vědci se dále rozhodli začít výzkum metod kvalitního spánku a hledání léku, který by zmírnil špatný vliv nedostatku spánku na lidské zdraví. „Faktem však je, že zatím spánek je a bude pro naše zdraví klíčový,“ říká Dr. Reddy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků