Hlavní obsah
Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky. Foto: Profimedia.cz

Nebezpečné poruchy příjmu potravy u obézních lidí

Poruchy příjmu potravy nejsou jen o tolik diskutované mentální anorexii a bulimii. Patří sem i záchvatovité přejídání, noční přejídání či kontinuální jedení u obézních. Diagnostikovat tyto poruchy bývá obtížné, jelikož obézní tyto problémy jednoduše tají.

Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky. Foto: Profimedia.cz
Nebezpečné poruchy příjmu potravy u obézních lidí

Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky, které mohou být jednak způsobeny nedostatečným příjmem jídla, na druhou stranu pak jeho přemírou. Poruchy způsobují psychickou labilitu a mají významný vliv na tělesné zdraví.

„Povědomí veřejnosti o poruchách příjmu potravy je relativně vysoké, málokdo ale tuší, že těmito zdravotními problémy trpí i lidé s nadváhou a obezitou. Odborníci je posílají k psychologům nebo psychiatrům často pouze v případech, kdy trpí depresí,“ upozorňuje Šárka Slabá, psycholožka projektu VZP Žij zdravě.

„Přejídání a další formy nesprávného stravování ovlivněného psychikou tak nezřídka stojí stranou pozornosti odborníků. Přitom problém se bez pomoci psychologů obvykle nevyřeší,“ dodává odbornice.

Varovné signály poruch příjmu potravy u obézních
Stálé dietování
Opakované výkyvy váhy
Pocity viny ohledně jídla
Ztráta kontroly nad jídlem
Rozdělování jídla do kategorií zdravé x nezdravé
Deprese, úzkosti kvůli váze
Víra, že zhubnutí je odpovědí na všechny problémy

Záchvatovité přejídání

Jednou z nejčastějších poruch příjmu potravy u obézních je záchvatovité přejídání, kterým nezřídka trpí ženy mladší 45 let. Dochází při něm ke konzumaci většího množství jídla, než je obvyklé, a v kratším časovém intervalu. Obézní je schopný zkonzumovat během dvou hodin kvantum potravy, což ústí v nepříjemnou plnost.

Přejídání bývá také spojeno s pocity viny, depresí a především se znechucením sebou samým. Obézní potravu konzumuje o samotě, protože se za množství snědeného jídla stydí. Problém je alarmující, když se záchvaty přejídání vyskytují v posledních šesti měsících ve frekvenci alespoň dvakrát týdně.

Kontinuální jedení

Trpí jím lidé, kteří jedí téměř neustále, bez větších přestávek, menší množství potravy. Jedná se o tzv. grazing, kdy jedinec ztrácí kontrolu nad svým stravováním.

Noční přejídání

K nočnímu přejídání dochází obvykle několikrát týdně. "Po probuzení zamíří k lednici, kterou je schopen během krátké chvíle vyjíst. Více než čtvrtina denního příjmu kalorií je tak konzumována po večeři nebo v průběhu noci. Ráno přicházejí výčitky a opětovné najetí do kolejí dietního režimu," vysvětluje Šárka Slabá.

Jak se chová obézní s poruchou příjmu potravy?

Skokově mu narůstá hmotnost

Často vynechává jídla s rodinou, pokud s rodinou jí, pak je to často jen zelenina

Zvyšuje podíl kofeinových nápojů v pitném režimu

Často se mu mění nálady

Izoluje se od okolí

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků