Hlavní obsah

Na kašel platí tradiční medicína

Nachlazení není v této roční době žádnou zvláštností. Je jen na nás, jakou léčbu zvolíme a jak se s touto nepříjemností vypořádáme. Na kašel se dá použít řada bylinek. Můžeme vyzkoušet třeba směs připravenou z listů podbělu (20 g), plodů fenyklu (10 g) a natě tymiánu (20 g). Obsahují látky, které usnadňují vykašlávání hlenu a působí proti virům nebo bakteriím.

Na kašel platí tradiční medicína

Recept na čaj je jednoduchý. Dvě čajové lžičky se směsí z těchto bylin přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pak je scedíme a osladíme medem. Pijí se tři šálky nálevu denně. Pokud má pacient vysoké horečky nebo je jeho  kašel dlouhodobý a bolestivý případně se vrací, je nutné zajít za lékařem.

Eukalyptus uvolňuje

Éterický olej z eukalyptu může pomoci proto, že má dezinfekční účinky proti různým virům a bakteriím. Příznivě ovlivňuje vykašlávání, poněvadž uvolňuje dýchací cesty.

Při začínajícím kašli lze zkusit následující recept. Do 25 ml panenského olivového oleje přidáme 5 kapek eukalyptového oleje a promícháme je. Touto směsí pak třikrát denně masírujeme hrudník, horní část zad a krk dítěte, které trápí kašel.

Sádelný zábal

Můžeme vyzkoušet i zábaly. Známý je zábal se sádlem. Polovinu flanelové látky potřeme sádlem a druhou polovinu přehrneme tak, aby sádlo zůstalo uvnitř.

Pak přiložíme látku na prsa nemocného a obalíme ručníkem. Pokud chceme zabránit promaštění prádla, můžeme dát mezi flanel a ručník ještě vrstvu vaty. Necháme působit celou noc.

Hořčičná náplast

Proti zahlenění dýchacích cest působí také hořčičná semena. Obsahují sinalbin, látku s dezinfekčními účinky. Můžeme je koupit v obchodech s kořením nebo semeny.

Pomeleme je, přidáme k nim trochu teplé vody a mícháme, až vznikne hustá kaše. Kůži,  na kterou ji budeme aplikovat, potřeme sádlem. Hořčičnou kaši vložíme do gázy o rozměrech asi 10x10 cm a přiložíme ji na hrudník. Gázu potom zakryjeme igelitem a šátkem. Pacient ucítí po chvilce pálení.

Hořčičná náplast se snímá asi po 5-10 minutách. Pokud je pálení velmi silné, je potřeba, abychom ji sundali dříve. Kůži, která zčervenala, omyjeme. Náplast můžeme přikládat denně, ale bývá vhodné měnit místo, kam ji aplikujeme. Tento způsob léčby nepoužíváme u dětí a osob s citlivou pokožkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků