Hlavní obsah
Medvědí česnek ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Působí antiskleroticky tím, že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách. Foto: Profimedia.cz

Medvědí česnek je silák naší přírody

Medvědímu česneku se také říká lesní česnek a v současnosti zažívá svůj velký návrat. Není divu, jeho různorodé a silné působení na lidský organismus je opravdu unikátní.

Medvědí česnek ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu. Působí antiskleroticky tím, že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách. Foto: Profimedia.cz
Medvědí česnek je silák naší přírody

Chuť i vůně medvědího česneku jsou o něco slabší než u nám známého paličkového, přesto působí na organismus stejně silně. Roste v lese na stinných a vlhčích místech.

V dubnu a květnu je nejprodávanější bylinkou na farmářských trzích, kde můžete koupit medvědí česnek řezaný i předpěstovaný v nádobě. V této době je vynikající přísadou do jídel. V srpnu a září se zase dají využít česnekové cibule.

Pokud chodíte na sběr do volné přírody, chovejte se k rostlině tak, aby vyrostla i v dalším roce. Když kvete, její účinky jsou nižší, nejlepší je tedy sběr před rozkvětem.

Jak působí

 • Je především bohatý na vitamin C.
 • Obsahuje také hořčiny.
 • Má silné protiplísňové účinky.
 • Je protizánětlivý, antibakteriální – působí jako silné přírodní antibiotikum.
 • Řadí se k účinným antioxidantům.
 • Zvyšuje imunitu.
 • Čistí tělo a játra od škodlivých látek a ničí střevní parazity.
 • Zlepšuje činnost dýchacího systému.
 • Pomáhá při revmatických bolestech.

Bylinkářka Jarmila Podhorná jeho skvělé vlastnosti ještě rozšiřuje: „Česnek si dovede poradit i s obávanou plísní kandidou (Candida albicans), která je doslova podhoubím rakovin a jiných vážných nemocí. Tento účinek se projevuje i při zevní aplikaci a vynikající je při léčbě dýchacích cest. Ozdravuje také střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a prohlubuje práci srdečního svalu.

Působí antiskleroticky tím, že brání vzniku tukových a minerálních usazenin na cévních stěnách. Snižuje krevní koncentraci cholesterolu a zvyšuje jeho vylučování. Tlumí také křečovité břišní bolesti, zabraňuje nadýmání, uklidňuje zánětlivá onemocnění slinivky. Listy česneku medvědího jsou vynikající na tzv. čištění ledvin a na afekty v dutině ústní.“

Jak ho užívat

 • Česnekové listy nadrobno nakrájené můžete dávat na chleba s máslem obdobně jako pažitku. Nebo si můžete připravit přímo máslo (sádlo) s medvědím česnekem.
 • Velmi účinná je česneková tinktura.
 • Trávicí soustavu pročistí a pozitivně ovlivní mix česnekových listů v jogurtu nebo kefíru.
 • Zkuste česnekové pesto – rozmixujte česnekové listy se slunečnicovým olejem a pro chuť přidejte piniové oříšky (nebo mandle).
 • Listy medvědího česneku v zeleninových smoothie velmi povzbudí organismus.

Pozor – sušené listy ztrácejí na chuti, vůni i vitaminech. Proto, chcete-li si ho uchovat na později, je lepší nasekané listy zamrazit. Z medvědího česneku se nedělá ani čaj.

Náš tip

Tinktura z medvědího česneku: jeden díl dobře omytých listů nechte tři týdny louhovat ve čtyřech dílech alkoholu (nad 40 %). Poté vše sceďte.

Užívejte dvakrát denně po jedné kávové lžičce, nejlépe ve sklenici vody. Kúra skvěle posiluje imunitu a je tak výbornou prevencí proti nemocem. Měla by trvat přibližně tři týdny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků