Hlavní obsah
V období karantény mohou být sny živější. Foto: Profimedia.cz

Máte živější a emotivnější sny? Může za to sociální izolace

Víte, že se vám sny nezdály už roky a najednou jako by se s nimi roztrhl pytel? A co víc, jsou intenzivní a často vám leží v hlavě i po probuzení? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Podle psychologů je na vině izolace.

V období karantény mohou být sny živější. Foto: Profimedia.cz
Máte živější a emotivnější sny? Může za to sociální izolace

Profesor Mark Blagrove tvrdí, že nedostatek stimulace způsobený dlouhodobým pobytem doma mění způsob, jakým lidé spí a sní. Současná koronavirová pandemie a vládní opatření nahrávají k delšímu pobytu doma, než jsme byli doposud zvyklí.

Snění navíc nahrává i zvýšený stres. „Mnoho lidí v současné době zaregistrovalo změnu ve svých zvyklostech, což může vyvolat stres. Ten je zase velkým činitelem, co se snění týče. Pokud máme starosti, věnujeme jim velkou pozornost a přemýšlíme o nich. To se pak samozřejmě odrazí i ve snech,“ říká Blagrove pro Daily Mail.

Delší spánek, více snů

Karanténa také nahrává tomu, že máme více volného času, který mnoho z nás využívá k delšímu a kvalitnějšímu spánku.

„Při delším spánku dochází k prodloužení REM, což je fáze, ve které dochází k největšímu procentu živých snů,“ říká Blagrove a dodává, že je velká pravděpodobnost, že sny, které se vám zdají v této fázi, si budete po probuzení pamatovat.

Profesor Blagrove zároveň upozorňuje, že je velmi pravděpodobné, že se do vašich snů budou vkrádat na první pohled neznámé osoby nebo se vám bude zdát o místech, o kterých si myslíte, že jste je nikdy neviděli. Důvodem jsou sociální média. I pasivní sledování příspěvků totiž slouží mozku jako zdroj inspirace, do kterého při vytváření snů často sahá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků