Hlavní obsah
Mamografické vyšetření Foto: Profimedia.cz

Mamografie nezvyšuje radiační zátěž štítné žlázy, jak tvrdí zprávy na internetu

Již několik měsíců si ženy na internetu přeposílají varovnou zprávu, že mamografie může vyvolat rakovinu štítné žlázy, když není žena při vyšetření chráněna speciálním límcem. Podle přednosty radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesora Jana Daneše kvůli tomu v ordinacích vznikla zbytečná panika. Podle něj se jedná o naprosto nesmyslné, ničím nepodložené zprávy.

Mamografické vyšetření Foto: Profimedia.cz
Mamografie nezvyšuje radiační zátěž štítné žlázy, jak tvrdí zprávy na internetu

"Téměř třetina žen přicházejících v těchto dnech do našeho centra na Karlově náměstí požaduje ochranný límec, podobně to podle mých informací vypadá i na jiných místech v ČR," uvedl Daneš.

Spam odkazuje na televizní program jakéhosi doktora Oze, který mluvil o nárůstu rakoviny štítné žlázy u žen. Ukázal, že na zástěře, kterou by prý žena měla na rentgenové vyšetření dostat, je límec. Na vyšetření se zvedne a obtočí kolem krku.

"Jde o naprostý nesmysl a neodůvodnitelné šíření poplašné zprávy. Není žádná vědecky uznaná studie, která by ukázala vyšší výskyt nádorů štítné žlázy u žen po mamografickém vyšetření," zdůraznil profesor. Používání ochranného límce není podle něj nikde na světě v žádném z uznaných screeningových mamografických programů doporučováno či požadováno.

"U mamografie, pokud je udělána správně, nehrozí žádná zřetelnější radiační zátěž štítné žlázy, takže se límce u mamografie nepoužívají," potvrdila primářka radiodiagnostického oddělení brněnského Masarykova onkologického ústavu Helena Bartoňková.

Vybavení na velmi vysoké úrovni

V českých centrech je podle odborníků vybavení pro mamografii na velmi vysoké úrovni, dávka záření se pravidelně sleduje a nepřesahuje hodnoty, které jsou v doporučeních EU.

"Ženy tak nemusejí mít obavy z nadměrného záření. Požadavky na mamografické vyšetření dané ve věstníku ministerstva zdravotnictví jsou navíc velmi přísné. Odborníci, ministerstvo ani Státní úřad pro jadernou bezpečnost nepovažují požadavek používání ochranného límce za racionální," shrnul profesor.

Podle propočtů Mezinárodní agentury pro atomovou energii se dávka záření na štítnou žlázu při mamografii rovná zhruba jednomu procentu dávky, která dopadá na prs a je rovna dávce, kterou obdrží štítná žláza za tři dny z přirozené radiace prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků