Hlavní obsah
Pohled z arkády na nádvoří zámku. Takový měli i jeho poslední majitelé. Foto: Anna Čelouchová

Japonci upozornili na riziko při výrobě plochých monitorů

Výroba plochých obrazovek televizorů a počítačů možná ohrožuje zdraví lidí, kteří pracují s kovy, jež jsou při kompletování obrazovek používány. Myslí si to japonští lékaři, kteří ošetřovali mladého zaměstnance elektronické firmy s velmi vážným onemocněním plic. O případu informoval časopis European Respiratory Journal.

Pohled z arkády na nádvoří zámku. Takový měli i jeho poslední majitelé. Foto: Anna Čelouchová
Japonci upozornili na riziko při výrobě plochých monitorů

Ve světě roste zájem o přístroje s plochou obrazovkou a evropští obchodníci ujišťují, že pro zákazníky monitory nepředstavují žádné zdravotní riziko. Lékaři z tokijské nemocnice Toranomon však žádají výzkum používaného materiálu.

V plicích nemocného mladého muže, který ve výrobně monitorů pracoval čtyři roky, našli kovy, s nimiž byl muž v práci ve styku. Trpěl fibrózou plic, při níž je silně poškozena plicní tkáň a polovina nemocných umírá. Japonec měl navíc rozedmu plic. Monitory jsou potahovány oxidem india a cínu známým pod zkratkou ITO, a právě jeho částice byly nalezeny v pacientových plicích.

Bylo zaregistrováno jedno úmrtí na vdechnutí ITO a tokijské lékaře zarazilo, že mrtvý i pacient pracovali v téže továrně. Vyzvali proto k podrobnému prozkoumání ITO a ohrožení lidí, kteří s ním pracují. Mluvčí britského svazu informačních technologií Intellect řekla stanici BBC, že monitory prodávané v Británii jsou kompletovány v Asii a do obchodů se dostanou už v podobě, která nemůže zákazníkovo zdraví ohrozit.

Firma Sony nedávno oznámila, že má potíže uspokojit evropský trh, na němž se poptávka po plochých obrazovkách od března do září zdvojnásobila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků