Hlavní obsah
Rýma je nejčastějším příznakem nachlazení, s koronavirem nemá prý nic společného Foto: Profimedia.cz

Jak si nesplést běžné nachlazení s koronavirem

S blížícím se podzimem nastává čas, kdy mezi lidmi začínají kolovat i jiné viry než jen koronavirus. Za většinu rým a následného kašle, tak mohou především mezi dětmi rinoviry, které jsou původci většiny příznaků nachlazení. Jak si tedy nesplést rýmu a běžné nachlazení s koronavirem a nenutit naprosto každého s nachlazením absolvovat testy proti koronaviru?

Rýma je nejčastějším příznakem nachlazení, s koronavirem nemá prý nic společného Foto: Profimedia.cz
Jak si nesplést běžné nachlazení s koronavirem

Přestože je dnes k tomuto tématu mnohem více informací než tomu bylo na jaře, i mezi odborníky stále přetrvává značný strach a nejistota. Mnozí lidé se tedy setkávají s tím, že je s jakýmkoliv příznakem nachlazení praktičtí a někdy i dětští lékaři posílají nejprve na testy a až na základě jejich negativity jsou ochotni je vyšetřit.

Čeští zástupci praktických lékařů společně s ministerstvem zdravotnictví proto nyní připravují návod pro lékaře i veřejnost, jak při posuzování příznaků onemocnění postupovat.

Neděje se tak ale jen u nás, se stejnými problémy se potýkají i ve Velké Británii. Profesor Tim Spector z King's College v Londýně apeluje na všechny rodiče, učitele, ale i odborníky, aby rýmu nepovažovali za symptom koronaviru a přestali děti s rýmou nutit chodit na testy na koronavirus. Rýma zkrátka není příznak koronaviru.

Ze 4 miliónů sesbíraných dat pozitivně testovaných lidí s covid-19  jasně vyplynulo, že u většiny školáků se nemoc projevila únavou (55 %), bolestí hlavy (53 %), horečkou (49 %), bolestí v krku (38 %) a ztrátou chuti k jídlu (35 %). U 15 % pozitivně testovaných dětí se pak objevila i neobvyklá kožní vyrážka.

Čeští dermatologové pak upozorňují na tzv. covidové prsty, kdy dochází k červenání prstů na rukou nebo nohou či tvorbě svědivých, pálivých nebo bolestivých pupínků asi u 5 % dětí.

Pro srovnání je dobré zmínit i nejčastější příznaky onemocnění u dospělých: únava (87%), bolest hlavy (72 %), ztráta čichu (60 %), přetrvávající kašel (54 %) a bolest v krku (49 %).

Podle Tima Spectora většina dětí i dospělých rýmu během celé doby nemoci nezaznamenala. Pokud tedy zejména děti  trápí pouhá rýma či si občas kýchnou, je naprosto zbytečné je testovat na koronavirus, protože covidem-19 prostě netrpí.

Příznaky
Covid-19Nachlazení
Chřipka
Teplota
ČastoVzácněČasto
Ztráta nebo změna chuti a čichu  Často
Občas
Občas
Kašel
Často
Občas
Občas
Únava
Často
Málokdy
Často
Kýchání
NikdyČasto
Nikdy
Silná bolest
Občas
Často
Často
Rýma nebo ucpaný nos
Vzácně
Často
Občas
Průjem
Vzácně
Nikdy
Občas
Bolest hlavy
Občas
Nikdy
Často
Dušnost
Občas
Nikdy
Nikdy
Bolest v krku
Občas
Často
Občas

Rozdílné příznaky mezi věkovými skupinami

Odborníci se shodují, že u každé věkové skupiny se onemocnění projevuje trochu jinak. Standardní vysoká teplota, nepřetržitý kašel, ztráta chuti a čichu se jen skutečně zřídka objevuje u dětí do 18 let věku a pak také starších 65 let.

„Zajímavé je, že u starších lidí a dětí se v podstatě vůbec neobjevila ztráta chuti a čichu. Zároveň u těchto dvou skupin se zcela minimálně vyskytla dušnost či kašel,” upozorňuje pro BBC Tim Spector.

Standardně uváděné příznaky onemocnění jsou tedy především patrné ve věkové skupině 18-65 let.

„Pokud se tedy u dětí objeví klasické příznaky nachlazení, nechte je doma, ale na testy je nevoďte,” uzavírá Spector.

Jaké jsou příznaky covid19

Za hlavní příznaky britské NHS považuje:

 • vysoká teplota - to znamená, že pokud se jedinec dotkne hrudi či zad cítí horko (nemusí si tedy vždy měřit teplotu
 • nepřetržitý kašel - když kašel trvá déle něž hodinu či se během 24 hodin objeví 3 a více záchvatů kašle
 • ztráta nebo změna chuti a čichu

Nejběžnější příznaky:

 • horečka
 • suchý kašel
 • únava

Méně časté příznaky:

 • bolest
 • bolest v krku
 • průjem
 • zánět spojivek
 • bolest hlavy
 • vyrážka ne kůži nebo změna barvy prstů na rukou či nohou

Vážné příznaky:

 • potíže s dýcháním nebo dušnost
 • bolest nebo tlak na hrudi
 • ztráta řeči nebo pohybu
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků