Hlavní obsah
 

Jak správně odstranit přisáté klíště? Bez oleje, neviklat a netočit

S nastupujícím jarem stoupá i aktivita klíšťat. Ne každý ale ví, jak tohoto parazita správně odstranit. Protože hrozí riziko nákazy lymskou boreliózou nebo encefalitidou, je nejlepší dát na rady lékařů a praktikovat jimi doporučované postupy.

 
Jak správně odstranit přisáté klíště? Bez oleje, neviklat a netočit

Klíšťata jsou aktivní zpravidla od druhé poloviny března do první poloviny listopadu. Předpověď aktivity klíšťat můžete sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Klíště se obvykle nepřisaje okamžitě poté, co se dostane na tělo. Nejprve hledá ideální místo s jemnou a vlhčí kůží (podpaží, třísla, podkolenní jamky, pupík, oblast za ušima apod.), což může trvat i několik hodin.

Podstatná je tedy důkladná prohlídka ihned po návratu z rizikové oblasti. Pak máte naději, že se klíště vůbec nestihne přisát.

Rizikové oblasti aneb místa, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji:
A) Listnaté a smíšené lesy
B) Porosty křovin, trávy a bylin, zejména na okrajích těchto lesů
C) Vlhká údolí řek, jezer i rybníků, a hlavně porost na jejich březích
D) Městské parky, zahrady a neudržované pastviny
E) Výjimečně i ve vyšších nadmořských výškách (okraje horských lesů)

Jak odstranit klíště

„Doposud přetrvávají vžité praktiky, že klíště lze vyšroubovat či vyviklat a předtím se má pokapat olejem. Ve všech těchto případech může ale dojít k vyvržení infekčního obsahu klíštěte do těla hostitele“, upozorňuje doc. Dr. Ing. Tomáš Vontor, CSc. Klíště není do pokožky nijak „zašroubováno“, vytáčení či viklání proto nemá smysl.

Dospělé klíště nejlépe odstraníme pomocí speciální pinzety, kleští nebo plastové karty se zářezy. Součástí sad bývá i speciální roztok, díky němuž klíště po 2-5 minutách umírá, poté ho lze snadno odstranit.

Po pokapání klíštěte roztokem následuje jeho okamžité znehybnění, tím je zabráněno jeho obranné reakci, tedy vyzvracení obsahu útrob do ranky. Díky roztoku se také uvolní zpevněný hypostom - ústrojí, kterým je klíště v pokožce přichyceno.

Tipy pro správné vytažení klíštěte
Parazita uchopíme či podebereme co nejblíže k povrchu pokožky a pomalu ho vytáhneme kolmo od místa přisátí.
Pokud je klíště přisáté delší dobu, kolem hlavičky si vytvoří takzvanou cementovou vrstvu. Proto bychom ho měli opatrně uchopit a jemně s ním pootočit na jednu i druhou stranu, aby se tato vrstva nalomila.
Před vytažením a po něm postižené místo vydezinfikujeme, ideálně lihem nebo jódovou tinkturou.
Na nedospělého jedince, malou nymfu, stačí vlhký namydlený vatový tampón, kterým po něm lehce přejíždíme ze strany na stranu, až se uvolní.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků