Hlavní obsah
I látka obsažená v osvěžovačích vzduchu může mít vliv na hormony štítné žlázy, ukázal průzkum. Foto: Profimedia.cz

I malé množství pesticidů ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů

Znepokojivé výsledky přinesl belgický výzkum o vlivu pesticidů na vývoj pohlavních orgánů dospívajících. Vyplývá to ze studie, kterou si objednala vlámská vláda u vědců z bruselské univerzity, informoval server Flandersnews.be.

I látka obsažená v osvěžovačích vzduchu může mít vliv na hormony štítné žlázy, ukázal průzkum. Foto: Profimedia.cz
I malé množství pesticidů ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů

Vystavení už relativně malému množství běžně používaných pesticidů může významně způsobit nerovnováhu hladiny hormonů testosteronu a estradiolu a zasáhnout tak vývoj pohlavních orgánů teenagerů ve věku kolem 15 let, stojí v závěrech studie.

Vědci zkoumali 600 žáků

V tělech 600 zkoumaných studentů byly nalezeny rovněž stopy pesticidů jako HCB a DDE, které jsou zakázány od roku 1984. HCB a DDE mj. způsobují urychlení pohlavního vývoje chlapců, u dívek pak naopak jeho zpomalení.

„To je kvůli látkám stále přítomným v naší půdě a řekách,“ vysvětlila vedoucí vědeckého týmu Kim Croesová. Například organické sloučeniny fosforu, které jsou stále používány pro pěstitelské účely a obsahují je výrobky prodávané široké veřejnosti, zpomalují vývoj obou pohlaví.

Nebezpečné jsou také WC bloky

Croesová proto nedoporučuje jíst vlastnoručně ulovené říční ryby a slepičí vajíčka pocházející z chovů na potenciálně kontaminované půdě. Navíc poukázala na fakt, že látka paradichlorofenol obsažená v kuličkách proti molům, ve WC blocích nebo osvěžovačích vzduchu má vliv na hormony štítné žlázy.

„Naštěstí díky nové evropské legislativě bude od června 2015 použití této látky omezeno na jedno procento. Je však bezpečnější vyhnout se tomu pokud možno úplně,“ shrnula šéfka týmu Kim Croesová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků