Hlavní obsah
Dýňová semínka Foto: Profimedia.cz

Dýňová semínka zlepšují imunitu i kvalitu spermií

Dýňová sezona je v plném proudu. Tato zelenina původem ze Střední Ameriky je sama o sobě bohatá na nejrůznější vitamíny a minerály. Navíc je snadno využitelná v kuchyni. Uplatnění najdou i dýňová semínka. Ta jsou navíc doslova elixírem zdraví.

Dýňová semínka Foto: Profimedia.cz
Dýňová semínka zlepšují imunitu i kvalitu spermií

Mají vysoký podíl minerálů

Surová dýňová semínka jsou skvělým zdrojem hořčíku, manganu, železa, zinku a mědi. Hořčík je přitom skvělým pomocníkem při problémech se spánkem, zlepšuje náladu a hraje významnou roli při produkci kolagenu, čímž podporuje zdraví pokožky a kostí. Železo a měď zase ovlivňují naši energii, zinek podporuje imunitu, zdraví pokožky a zrak.

Mají vysoký obsah antioxidantů

Kromě minerálů jsou dýňová semínka přímo nabitá antioxidanty, které zabraňují předčasnému stárnutí a chronickým onemocněním.

Obsahují zdravé tuky

Semínka z tykve jsou jedním z nejlepších zdrojů rostlinných omega-3 mastných kyselin. Tyto látky jsou nezbytné pro zdraví srdce, mozku, krevního tlaku a zraku. Nacházejí se také v tučných rybách, jako je například losos.

Pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi

Kromě toho, že mají tato semena nízký obsah sacharidů, jsou také podle serveru Health skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Výzkumy navíc dokázaly, že konzumace dýňových semen pomáhá chránit před cukrovkou druhého typu nebo snižovat komplikace s ní spojené.

Zlepšují imunitu

Kromě již zmíněného zinku a železa, které se podílejí na funkční imunitě, dýňová semínka disponují i antifungálními a antivirovými vlastnostmi. Navíc jen zřídkakdy vyvolávají alergii a jsou obecně dobře snášena organismem.

Vyšší kvalita spermií

Studie dokázaly, že dýňová semínka stejně jako dýňový olej pomáhají chránit zdraví prostaty. Obsah zinku v semínkách také podporuje plodnost mužů. Při jeho nedostatku dochází naopak ke snížení kvality spermií.

Prospívají vlasům

Dýňový olej získaný ze semínek se dobře osvědčil jako léčba plešatosti u mužů a slouží také jako dobrý pomocník při podpoře růstu vlasů u žen. To potvrzuje i studie z roku 2019, uveřejněná v Avicenna Journal of Phytomedicine, podle které dýňový olej obsahuje vitamín E, fytoestrogeny a mastné kyseliny, které při kontaktu s pokožkou hlavy působí pozitivně na růst vlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků