Hlavní obsah
Sobotního pochodu ze zúčastnilo přes 12 tisíc lidí. Foto: Doležal Michal, ČTK

Do tradičního pochodu proti rakovině prsu se zapojilo přes 12 000 lidí

V sobotu v poledne v Praze začal již 11. ročník pochodu proti rakovině prsu, který mířil ze Staroměstského náměstí do Žlutých lázní. Charitativní akce chtěla především upozornit na rizika choroby a přimět ženy zajít na vyšetření.

Sobotního pochodu ze zúčastnilo přes 12 tisíc lidí. Foto: Doležal Michal, ČTK
Do tradičního pochodu proti rakovině prsu se zapojilo přes 12 000 lidí

Většina účastnic měla na sobě růžové tričko s logem akce, účastníci si pak oblékli tričko šedé. Tuto "uniformu" pro akci bylo možné koupit na startu za 300 korun. Výtěžek poputuje na výzkum nemoci, telefonickou poradenskou linku pro pacientky a další projekty.

"Každoročně stoupá zájem o pochod a můžeme s radostí říct, že letos přišlo zase víc lidí než loni. Velmi nás těší, že jsou lidé ochotni věnovat svůj čas i určitou částku na podporu dobré věci," řekl Michal Čech z pořadatelského týmu. Podle něj v době kolem pochodu stoupá zájem o vyšetření prsu.

Pochodu se zúčastnily i známé tváře, například Monika Absolonová (v popředí), Lucie Borhyová (vzadu) nebo Tereza Brodská.

Foto: Doležal Michal, ČTK

Česko má od roku 2002 program na odhalování rakoviny prsu. Ženám nad 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Každoročně lékaři odhalí přes 5500 nových onemocnění a zhruba 2000 žen zemře. Díky programu jsou tři čtvrtiny odhalených onemocnění v počátečních stádiích a dají se dobře léčit.

"Podařilo se dosáhnout opakované návštěvy vyšetření u 50 procent žen. Pořád je nám ale líto, že druhá polovina si nechá příležitost vyšetřit se uniknout," řekla primářka Mamma centra Medicon Miroslava Skovajsová. Zdůraznila, že při včasném odhalení nemoci se ženy vyléčí. Ve Žlutých lázních se mohly zájemkyně naučit, jak se mohou vyšetřit samy.

Pochodu se zúčastnily i policistky na koních s růžovými mašlemi.

Foto: Doležal Michal, ČTK

V čele průvodu šly patronky akce. Do pochodu se zapojily herečky Táňa Vilhelmová, Aňa Geislerová, Tereza Brodská, Lenka Termerová, Martha Issová, Simona Stašová, zpěvačky Dara Rolins a Monika Absolonová a moderátorka Lucie Borhyová. Charitativní akci doplnili pořadatelé koncertem Čechomoru a Bandu Davida Kollera.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků