Hlavní obsah
Jen při správném a pravidelném čištění zubů lze zcela zamezit vzniku zubního kazu. Foto: Profimedia.cz

Češi se v péči o chrup zlepšují, dentální pomůcky ale stále používat neumí

Rozsáhlý průzkum, kterého se zúčastnilo 287 českých stomatologů a 5188 pacientů, potvrdil, že se Češi v péči o chrup stále zlepšují. Co se týká prevence, většina lidí skutečně navštěvuje svého dentistu dvakrát do roka, jen dentální péče mimo ordinaci stále pokulhává za západní Evropou.

Jen při správném a pravidelném čištění zubů lze zcela zamezit vzniku zubního kazu. Foto: Profimedia.cz
Češi se v péči o chrup zlepšují, dentální pomůcky ale stále používat neumí

Například dentální pomůcky jako zubní nit a mezizubní kartáčky vůbec nepoužívá 60 % Čechů. Naopak stomatology oceňovanou žvýkačku používá skoro 90 % Čechů.

Průzkum jasně ukázal, že naše dentální hygiena stále není ideální a to i přesto, že si Češi každým rokem čistí lépe svůj chrup a více se zajímají o nové možnosti dentální hygieny.

Lidé prostě stále zůstávají věrní pouze svým obyčejným zubním kartáčkům a ostatní pomůcky jako je mezizubní kartáček a zubní nit pravidelně používá jen necelá čtvrtina z nich.

Důslednost pouze v pravidelnosti

Co se týká pravidelnosti čištění zubů, tak v tom jsou Češi skutečně pečliví, jelikož si většina lidí čistí zuby dvakrát denně, což je podle dentistů výborné zjištění. Jelikož jen při správném a pravidelném čištění zubů lze zcela zamezit vzniku zubního kazu.

Jestli mají lidé ještě v něčem velké mezery, pak je to ve správné technice čištění zubů. Podle lékařů je to dáno především tím, že Češi všeobecně velmi málo navštěvují dentální hygienistky.

„Toto v západních zemích zcela běžné ošetření u nás stále není samozřejmé – 87 % Čechů dentální hygienistku vůbec nenavštěvuje. Není proto divu, že řada našich pacientů přichází do ordinace s problémy, které způsobuje špatné čištění zubů. Tito pacienti si léta čistí zuby zcela špatně a vůbec o tom nevědí,“ říká MUDr. David Urie.

A jaké jsou tedy základy správné dentální hygieny?

„Je nutné mít stále na paměti, že správné čištění zubů není jen kartáček a pasta. Nesmíme zapomínat na mezizubních kartáčky a zubní nitě, které pomohu vyčistit těžce dostupná místa, kde se tvoří zubní kaz nejčastěji. Důležité je znát správné techniky čištění, v tom může pomoci řada edukačních programů jako například E-Zubař, “ dodává Urie.

Kromě těchto pomůcek doporučují stomatologové velmi často také žvýkačku jako součást každodenní ústní hygieny.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků