Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Budíte se během noci? Vaše tělo tím něco naznačuje

Kvalitní a nepřerušovaný spánek je pro organismus i lidské duševní zdraví v mnoha ohledech přínosný. Takový luxus se ale poštěstí v poslední době málokomu. Mnoho lidí spí málo, řada z nich se navíc v noci budí, často i několikrát. Důvodů pro to může být hned několik.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Budíte se během noci? Vaše tělo tím něco naznačuje

Padáte často večer doslova únavou, ale když si jdete lehnout, nedaří se vám hned usnout? Budíte se během noci, někdy i opakovaně, třeba i ve stejný čas? Tím vším vám dává vaše tělo najevo, že něco není v pořádku.

Aby ale řešení celé situace, respektive problému, kvůli kterému se budíte, nebylo tak jednoduché, je třeba se zaměřit i na to, v kterou noční hodinu se budíte nejčastěji. Podle toho je pak snazší zjistit, co vás trápí, cituje server Yourtango.

Problém s usínáním – mezi devátou a desátou večer

Chodíte spát kolem deváté či desáté večer téměř pravidelně, i tak ale máte mnohdy problém s usínáním? Na vině je podle odborníků nahromaděný stres.

Starosti o rodinu, práci, výchova dětí, řešení několika úkolů najednou, to všechno naši mysl zaměstnává natolik, že večer mozku dlouho trvá, než se dostane do klidu.

Nejjednodušším způsobem, jak si zajistit poklidné usínání, je večerní meditace. Vyhraďte si chvilku jen pro sebe a uveďte se do klidu.

Zapomeňte na starosti a povinnosti a soustřeďte se na dýchání. Podobně přínosný může být poslech relaxační hudby, a to minimálně půl hodiny před ulehnutím.

Probouzení mezi jedenáctou večer a jednou hodinou ráno 

Tradiční čínská medicína si zakládá na tom, že každý problém souvisí s nějakým konkrétním orgánem v těle. Probouzíte-li se často mezi jedenáctou večerní a jednou hodinou ráno, jde o časové období spojené se žlučníkem, který je spojen s emocemi.

Podle dané medicíny má žlučník na starosti naši vášeň pro život, jednání i asertivitu. Je-li náš žlučník v „pohodě”, náš život je vyrovnaný a cítíme se spokojení. Ovládá-li ale náš život plachost, vášnivé stavy či potíže s rozhodováním, není jeho stav v rovnováze.

Probouzení mezi jednou a třetí hodinou ranní

Posté jste řešila, že přítel doma nic neudělá? Chlubil se před vámi kolega v práci povýšením? Vytočil vás někdo při cestě do práce? To všechno jsou stavy, kdy se projevuje hněv, který je spojen s játry.

Když prožíváme stavy hněvu, který neumíme přirozeně ventilovat, vše se „ukládá” v průběhu času v játrech. Pokud už je toho moc, připomene nám naše tělo tento nahromaděný hněv, často právě během noci.

Probouzení mezi třetí a pátou ráno

V této době jsou v těle nejaktivnější plíce. V tradiční čínské medicíně jsou zodpovědné za pohyb energie v celém těle a za poskytnutí imunitní ochrany. Rovněž je známo, že signalizují stavy deprese a zármutku.

Pokud procházíte těžkým obdobím, které na vás má zásadní vliv a vy se s ním neumíte vypořádat, může se to projevovat právě probouzením v uvedený čas.

Probouzení mezi pátou a sedmou ráno

Chcete si dopřát ráno delší odpočinek a nevstávat brzy, přesto se mezi pátou a sedmou i tak budíte? Na vině může být příliš aktivní střevní systém, který bývá spojován s emocionálními bloky.

Někdo vám ublížil a vy se bojíte znovu někomu důvěřovat? Máte strach z toho, co bude v budoucnu, bojíte se riskovat? To vše jsou stavy, které mají podle čínské medicíny zásadní vliv na nerovnováhu v tlustém střevě.

Základním účelem střeva je přijímat odpad a zlikvidovat vše, co v těle nepotřebujeme. Fyzická funkce tohoto orgánu je pak přímo spojena s duchovním aspektem a duševní pohodou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků