Hlavní obsah
Nadváha je nejčastější příčinou artrózy Foto: Profimedia.cz

Artróza stále častěji postihuje i mladší jedince

Artróza je onemocnění kloubů, kterým nejčastěji trpí osoby nad 50 let mající problémy s nadváhou. Čím dál tím častěji ovšem postihuje i podstatně mladší jedince nebo aktivní sportovce.

Nadváha je nejčastější příčinou artrózy Foto: Profimedia.cz
Artróza stále častěji postihuje i mladší jedince

Nejčastějšími příčinami jsou genetické dispozice, nadváha, abnormální zatěžování kloubů při sportu nebo zaměstnání, úraz, poruchy v molekulární látkové přeměně vazivového aparátu kloubů a v neposlední řadě poškození, které je způsobeno věkem neboli opotřebováním.

Ačkoli jsou nejčastější příčinou vzniku artrózy genetické dispozice, lze se v mnoha případech tomuto onemocnění vyhnout nebo oddálit jeho vznik či zmírnit nepříjemné zdravotní komplikace a bolest.

Základním pravidlem je dodržovat správnou životosprávu. Strava by měla být bohatá na omega 3 esenciální mastné kyseliny - ty jsou obsaženy např. v rybách. Dále je důležitý dostatečný přísun beta-karotenu a vitamínu C, které najdeme v čerstvém ovoci a zelenině. Vhodná je také konzumace ořechů nebo slunečnicových semínek s obsahem vitamínu C. Bílé pečivo bychom měli nahradit celozrnným, které obsahuje selen, jenž je rovněž pro naše klouby prospěšný.

Pohyb je důležitým pomocníkem

Kloubním onemocněním nejčastěji trpí lidé s nadváhou, proto je třeba se jí vyvarovat a, kromě dodržování správné životosprávy, zařadit do denního režimu také přiměřenou fyzickou námahu. Například pravidelné procházky či plavání jsou tím nejprospěšnějším pohybem pro naše klouby.

„Artróza je onemocnění kloubů, které postihuje zejména starší lidi od 55 let věku, ale mohou jí trpět i lidé podstatně mladší. Pokrývka kloubu, tzv. chrupavka, se postupně narušuje a způsobuje bolest. Člověk pak velmi citlivě reaguje na změnu počasí, nepříjemnosti se objevují při každodenním pohybu a postupem času jsou bolestivá místa cítit i v naprostém klidu a mohou narušovat běžnou relaxaci či spánek,“ říká Prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Prospěšné látky pro naše klouby lze získat také prostřednictvím doplňků stravy. Jejich výběr vždy konzultujte se svým lékařem či lékárníkem. Kvalitní preparáty by měly obsahovat následující látky:

  • Glukosamin sulfát – základní látka pro tvorbu šlach, vaziva a kloubních chrupavek.
  • Chondroitin sulfát – je důležitou součástí mezibuněčné hmoty kloubní chrupavky, která má mimořádnou schopnost vázat vodu. Zabezpečuje tedy elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky.
  • MSM (metylsulfonylmetan) – je významným zdrojem organické síry a je důležitý pro tvorbu kolagenu, chrupavčité a kostní tkáně. Kromě toho má analgetické a antiflogistické účinky, působí tedy proti bolesti a zánětu.
  • Esterifikované mastné kyseliny - podporují zdraví a pohyblivost kloubů, potlačují zánět.
  • Kyselina hyaluronová – je hlavní složkou kloubní tekutiny, která promazává kloub a tím snižuje tření kloubních ploch.
  • Rostlinné extrakty (např. z kůry boswellia serrata, zázvor, africká tradiční bylina harpagophytum procumbens) – mají většinou protizánětlivé účinky a pomáhají ulevit od bolesti.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků