Hlavní obsah
Šokující obrázky na obalech cigaret mají Američany odradit od kouření. Foto: Novinky

Američané bojují proti nikotinu šokujícími obrázky

Každým rokem milióny lidí po celém světě umírají na důsledky kouření. Přestože se zdravotníci neustále snaží veřejnost přesvědčovat o nebezpečí spojeném s nikotinem, lidi to od kouření neodrazuje. Proto se americké ministerstvo zahraničí rozhodlo pro mnohem drastičtější protikuřáckou kampaň založenou na šokujících fotografiích.

Šokující obrázky na obalech cigaret mají Američany odradit od kouření. Foto: Novinky
Američané bojují proti nikotinu šokujícími obrázky

Od října příštího roku budou obrázky povinnou "ozdobou" všech cigaretových krabiček prodávaných v USA a rovněž viditelnou součástí cigaretových reklam. Děje se tak na základě zákona navrženého loni v listopadu, jímž se miliardový tabákový průmysl dostává pod kontrolu Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA). Ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová a šéfka FDA Margaret Hamburgová mají sadu devíti alarmujících obrázků teprve oficiálně představit, vystaveny ale byly už na internetu.

Foto: Novinky

Jeden z obrázků s nápisem "Varování: cigarety jsou návykové" ukazuje muže kouřícího cigaretu skrz otvor v hrdle. Jiné obrázky varují před dopadem pasivního kouření na zdraví dětí nebo na souvislost mezi kouřením a plicními nemocemi, rakovinou či oběhovými chorobami.

Foto: Novinky

Cílem je podle Sebeliusové bránit děti před tabákovým zlozvykem a dospělým dát šanci, aby s ním skoncovali. "Ze 4000 lidí mladších 18 let, kteří zkusí první cigaretu, se tisícovka stane trvalými kuřáky. To není pro naši zemi dobré," řekla ministryně v televizi CBS.

Foto: Novinky

Podle zákona přijatého v roce 2009 má být na cigaretách umístěno viditelné varování, které pokrývá polovinu celé přední a zadní plochy a jež má být doplněno alarmujícím obrázkem. Výstraha musí být rovněž umístěna na vrchní pětině plochy všech reklam.

Dosavadní právní úprava byla 25 let stará a podle kritiků ne dostatečně důrazná.

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků