Pokud hledáte radu, jak se zbavit tohoto problému, pak využijte bezplatnou linku Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejíž telefonní číslo je 800 244 442. Na této lince vám budou k dispozici odborníci každý všední den od devíti do 18 hodin.

Projevy akné vznikají působením několika faktorů, jako jsou například zvýšená tvorba mazu, zvýšené rohovění kůže v oblasti vývodů mazových žláz a působení bakterií a kvasinek. Akné postihuje především místa, kde má člověk velké množství mazových žláz, tedy obličej, hrudník a záda.

Říká se, že onemocnění je způsobeno určitými potravinami. Četné studie však nepotvrdily vztah mezi akné a příjmem určité stravy, například čokolády nebo hranolků. Jestliže se ovšem výjimečně individuálně projevy akné zhoršují po některých potravinách, pak je třeba je ze stravy vyloučit. Někdy je nutné omezit potraviny obsahující jód, bróm, a dokonce i multivitamínové šťávy, které mohou ovlivnit tvorbu zánětlivých výsevů. Ke zhoršení projevů akné může přispět i stres.

Akné je sice onemocněním především puberty a většinou časem vymizí, ale může se zhoršovat a mimo jiné vést k tvorbě jizev. Nemoc je vyléčitelná, ale dosud ji není možné vyléčit s jistotou. Důležitá je včasná lékařská konzultace a nasazení vhodné terapie. Seznam odborníků, kteří se této léčbě věnují, mohou zájemci spolu s dalšími informacemi získat také na internetové stránce www.akne-lecba.cz .