Kineziologie vychází ze staré čínské medicíny. Pracuje na principu pohybu energie těla v určitých drahách. Podle kineziologů se u člověka, který má potíže, přerušil tok energie vlivem různých psychických zátěží. Speciálními metodami tedy hledají, kde a proč blok vznikl a snaží se jej odstranit. Odbouráním bloku aktivizují i samoléčící síly organizmu.

"V posledních letech se na kineziology obrací čím dál tím více lidí. Vidí, že klasický odborník jim sice předepíše prášky, ale ty často problém neřeší. Hledají tedy jiné možnosti. V dnešní době, kdy nikdo nemá na nikoho čas a nikdo nikoho neposlouchá, potřebují lidé vyslechnout, popovídat si, ulevit si, dodat sebevědomí," říká plzeňská kinezioložka Miloslava Rutová.

"Chodí za námi lidé s nejrůznějšími obtížemi, mladí, staří, rodiče s dětmi. Někteří mají úzkostné stavy a neví proč, jiní se bojí vystupovat na veřejnosti, další mají strach z letadla, jiní fobii v tunelu či ve výtahu. Někdo chce třeba odstranit závislost na cigaretách, drogách či na alkoholu, jiný migrénu," říká Rutová. "Lidé se mohou zbavit čehokoliv, ale především musí chtít," zdůraznila.

"Před několika lety jsem měla panickou hrůzu z toho, že umírám, ačkoliv mi bylo dvaadvacet a neměla jsme k tomu žádný důvod, byla jsem zdravá. Při návštěvě kineziologa jsme se společně dobrali k tomu, že to způsobil nepříjemný zážitek ze smrti mého dědečka. Odblokoval mě a bylo to pryč. Dnes mi to připadá jako hrozná hloupost, že jsem se tak bála," říká Eva Maierová.

Kineziologie pomáhá i na jiné potíže

Padesátileté Soně odbourali časté migrény. "Ukázalo se, že migrénu způsobil blok, který jsme si vytvořila v mateřské školce. Při sezení jsme si vzpomněla na to, že mi spolužačka Madla vzala moji šálu a já jsem to cítila jako hlubokou křivdu. Rozplakala jsme se jako malé dítě. Migréna od té doby sice úplně nezmizela, ale je to znatelně lepší," řekla.

Jiní lidé vyprávěli, že se kineziologům podařilo odbourat jejich strach ze zubaře, hrůzu z chemoterapie nebo je zbavili nočních můr či klaustrofobie.