Zjistit genetický kód rakoviny je mnohem složitější než zmapování lidského genomu. "Ale již nyní je k dispozici technologie, která může konečně vystopovat genetické změny nezbytné k tomu, aby propuklo asi 200 nemocí, které kolektivně označujeme jako rakovinu," řekl Collins. Tyto znalosti jsou nezbytné k vývoji lepší léčby, dodal.

V rámci projektu genomu rakoviny budou moci vědci nyní pracující odděleně sdílet své údaje v naději, že to urychlí objevy genetických mutací. Tříletý pilotní projekt, který financuje Národní ústav pro výzkum rakoviny (NIC) a Národní ústav pro výzkum lidského genomu, se bude zaměřovat na dva nebo tři typy rakoviny, na nichž se vědci ještě dohodnou.

Vědci již objevili mnoho genů, které hrají při vzniku rakoviny nějakou úlohu. Někdy může nádorové bujení spustit jediná genetická mutace, někdy vede jen k tomu, že její nositelé jsou k nemoci náchylnější. Další změny mohou určit, zda půjde o rychle bující nebo méně smrtící nádor, případně mají vliv na to, zda bude fungovat léčba.