Kromě „céčka“ rakytník obsahuje vitamíny A, řadu béček (B1, B2, B3, B6, B9), dále vitamíny D, E, K, P a mnoho dalších látek prospěšných tělu. Je to prostě vitamínová bomba. Zásadní je také obsah hippopheinu, alkaloidu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, chránící organismus proti depresi i nádorům.

Trnitý keř je dvoudomý, tedy trochu náročnější na pěstování. Potřebuje samčí a samičí sazenice a rodí většinou každým druhým rokem. Složitější je také česání plodů, kdy se doporučuje nechat sytě oranžové bobulky na keři do prvních mrazíků a potom setřást. Další variantou je ostříhat plody i s větvičkami a dát do mrazáku a potom plody sklepnout.

Keř má totiž velmi nepříjemné pichlavé trny a plody jsou měkké, nalité šťávou, takže jakmile je stisknete, prasknou. Se zmrazenými bobulemi se to nestane. Rostlina je mrazuvzdorná, světlomilná a nenáročná na vodu. Když si ji vysadíte do stínu, nebude dobře plodit.

Plody rakytníku se konzumují čerstvé i sušené, dále se z nich vyrábějí šťávy, marmelády, džemy. Ze semen se lisuje olej. Listy i plody se využívají na čaj. Nejsilnější účinky má rakytník v čerstvých bobulích.

Zvyšuje imunitu

Jednoznačně posiluje imunitu, dost často se doporučuje při nádorových onemocněních, v rekonvalescenci po chemoterapii a ozařování. Měli bychom si ho ordinovat v období chřipek, v předjaří i na podzim, protože dostává náš organismus do kondice a zbavuje ho únavy.

Regeneruje oční rohovku

Jeho účinky jsou prokázány i na léčbu očních chorob, jako je šeroslepost nebo různé defekty rohovky. Pravidelnou konzumací rakytníku dojde k její regeneraci. Prostě chcete-li mít oči jako rys, neměl by rakytník ujít vaší pozornosti.

Zlepšuje kožní nemoci

Rakytníkový olej má omlazující účinky na pokožku těla i hlavy, kde podporuje růst vlasů. Zlepšuje hojení popálenin, ran, bércových vředů, ekzémů, lupenky. Pozitivně působí na hemoroidy. Slabší variantu rakytníkového oleje si můžete vyrobit macerováním lístků a větviček po dobu tří až pěti týdnů v nějakém rostlinném oleji, nejlépe řepkovém.

Podporuje trávení a krevní oběh

Rakytník podporuje trávení a harmonizaci jater a žaludku. Doporučuje se při zánětech žaludku, žaludečních a dvanácterníkových vředech. Stimuluje krevní oběh a podporuje správnou srážlivost krve. Prospívá všem sliznicím v těle.

Recept na sirup

Přibližně tři litry omytých plodů rakytníku rozmačkáme, zalijeme asi dvěma litry vlažné vody, necháme den odstát. Potom přecedíme. Na jeden litr šťávy přidáme jeden kilogram krystalového cukru a prohřejeme bez vaření, dokud se cukr nerozpustí.

Ještě teplé plníme do láhví. Bez konzervačního činidla (kyselina citronová apod.) uchováváme v lednici a spotřebujeme do jednoho měsíce.