Dangšen nebo také pazvonek chloupkatý pochází z Číny, Japonska, Indie a jihovýchodní Asie. Vyskytuje se i u nás, ale ne ve volné přírodě. Jedná se o trvalku, která ale nemusí v našich podmínkách přežít zimu.

Semena se vysévají nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, ale v květnu kolem „zmrzlých“ můžou rovnou do půdy. Tato liána dorůstá až tří metrů. Při pěstování je třeba zajistit podporu nebo nechat růst převislým způsobem. Velmi hezky vypadá, když pomocí opěr roste do jehlanu.

Není náročná na stanoviště, daří se jí na slunci i v polostínu. Má ráda vlhko, i když v počátečním období po přesazení a na konci vegetace rostlině výrazně škodí nadbytek vláhy. Kvete zeleně a má masivní kořeny, které se sklízí koncem září a října. Tam také ukrývá nejvíce svých účinných látek. Po vykopání se zpracovávají sušením – teplota by neměla přesáhnout padesát stupňů.

Rozmnožuje se semeny. Chcete-li si sami semena vypěstovat, rostlinu je třeba umístit do fóliovníku, aby skutečně dozrála. Asijské bylinky si můžete koupit i na Bylinkofestu, který se uskuteční 23. 4. 2016 od 9 do 19 hod. v Národním zemědělském muzeu v Praze 7. Tam se také dozvíte, jak se byliny pěstují.

Co všechno umí

  • Kořen pazvonku chloupkatého svými účinky výrazně posiluje organismus, používá se zejména při vyčerpání a chronické únavě, ale i při velké fyzické námaze.
  • Pozitivně působí na střeva, ledviny a slezinu. 
  • Zvyšuje počet červených a snižuje množství bílých krvinek. Užívá se i při chudokrevnosti, slabosti, nechutenství, zvyšuje imunitu a celkovou odolnost organismu.
  • Reguluje normální tělesnou teplotu. 
  • Posiluje sexuální aktivitu obou pohlaví.
  • Příznivě působí při úporné dušnosti. 
  • Pomáhá při prokrvení mozku a prohlubuje spánek. Proto se často používá při astmatu nebo nespavosti.

Jak se užívá

Odvar kořenu: jedna vrchovatá polévková lžíce se vloží do půl litru studené vody, od bodu varu asi 30 minut povařit a pije se jednou denně.

Tinktura: Je velmi účinná. Namletý kořen se dává do 40–65% lihu po dobu nejméně tří týdnů. Nebyly zjištěny žádné kontraindikace.

Gemmoterapeutikum: Ještě mnohem silnější je působení extraktu z pupenů, který můžete sehnat v prodejnách s bylinkami.

Čaj: Pěstujete-li ho doma na zahrádce, můžete si z listů dangšenu připravit čaj pro lepší spánek, stačí spařit dvě až tři polévkové lžíce listů rostliny a zalít horkou vodou, nechat asi patnáct minut louhovat.

Čerstvý list: List rostliny můžete samozřejmě i rozžvýkat, čím déle ho udržíte v ústech, tím lépe.