„Období po létě je vhodné pro vyšetřování znamének. Sledujeme změny, které se na kůži vyskytly v souvislosti se slunečním zářením, jako je např. ztmavnutí či zvětšení znaménka, jeho vyvýšení nad úroveň kůže nebo naopak vymizení pigmentu v určitém místě,” říká dermatoložka Monika Arenbergerová.

Mnoho lidí si bohužel dodnes myslí, že pigmentové skvrny vznikají pouze z nadměrného opalování anebo jsou projevem předčasného stárnutí kůže. Ovšem takový omyl a neznalost může stát člověka život. Na rakovinu kůže zemře ročně zhruba 300 lidí.

Počet melanomů přibývá

Ovšem někteří jedinci prevenci vyšetřování znamének a pih stále zanedbávají, což dokazují i oficiální čísla. „Ročně onemocní zhoubným nádorem kůže okolo 2100 lidí,“ varuje dermatoložka Kateřina Klauzová z Asklepionu.

A lékaři varují, že počet nových případů melanomu každoročně přibývá. Za posledních 40 let se jejich počet dokonce zesedminásobil, přičemž odůvodnění situace souvisí se změnou životního stylu a pravděpodobně i s úbytkem ozónové vrstvy v atmosféře.

Jak postupovat

Monika Arenbergerová doporučuje, aby lidé nechali po dovolené opálenou kůži vyblednout, a teprve poté vyhledali dermatologa. „Znaménka se totiž na opálené kůži jeví tmavší a rizikovější. To by mohlo být zavádějící a mohlo vést ke zbytečným zákrokům,“ říká. Pokud lékař nalezne znaménko, kterým si není jist a bude se jevit jako sporné, pacienta vyšetří digitálním dermatoskopem, který umožní jeho zvětšení, archivaci a porovnání v čase.

Ukázka maligního (zhoubného) melanomu

Ukázka maligního (zhoubného) melanomu

FOTO: vlevo Asklepion, vpravo M. Arenbergerová

„Při odstraňování znamének ze zdravotních důvodů vždy znaménko odstraňujeme chirurgickou excizí a odesíláme na histologii. Znaménka, která odstraňujeme z kosmetického či estetického důvodu, lze většinou odstranit laserem,“ vysvětluje primářka Asklepionu Hana Smutková.

Většina prostředků používaných při diagnostikování stavu melanomu dokáže s téměř stoprocentní jistotou určit, zda se jedná o zhoubný nádor nebo hrozí riziko jeho vzniku.

Zákroky na podzim

Dermatologové využívají s oblibou podzimní a zimní období pro odstranění rizikových projevů, a to zejména proto, že svou pokožku v tomto období už příliš nevystavujeme slunci. „Čerstvá jizva by totiž neměla být tři měsíce vystavována UV záření. Mohlo by totiž dojít k její pigmentaci a nepěknému vzhledu,“ doplňuje Arenbergerová.

Smutková dále doporučuje po zákroku zůstat v klidu, nesportovat a vyčkat, než se rána zcela zahojí. „Po zákroku musíme dávat pozor na sekundární infekci rány,“ dodává. Po odstranění stehů můžete jizvu lehce promazávat sádlem nebo různými prostředky na jizvy. O nich se ale poraďte se svým dermatologem. Zákrok hradí zdravotní pojišťovna v případě, kdy je nutné znaménko odstranit ze zdravotních důvodů. Estetické zákroky si pacient musí uhradit sám.

Melanom, nebo pigmentová skvrna?

Po létě se na kůži mohou vyskytnout i prosté pigmentové skvrny, které jsou esteticky nevzhledné. Řada jich sama vybledne. Arenbergerová na vyblednutí doporučuje krémy s retinem (vitamin A) nebo ovocnými kyselinami. Jejich gumovací účinek je prý efektivní a bezpečný.

Nebezpečné znaménko poznáte tak, že při bedlivém pozorování začne měnit svůj tvar a barvu, svědí vás nebo dokonce krvácí. V takovém případě je nutná bezprostřední návštěva dermatologa. Na pravidelné návštěvy dermatologa a kontrolu znamének by měl každý člověk docházet vždy jednou za rok, po létě.