Mají šikovné vizážisty. Ne všichni samozřejmě, někteří mají opravdu pleť bez poskvrnky, na kterou není třeba nanášet kvanta krycích líčidel. Ale třeba americká herečka Cameron Diazová (41) se v magazínu pro teenagery Seventeen svěřila, že až do pozdní dospělosti trpěla vážnou formou akné. A v pubertě prý měla na tváři tak velké boláky, že odmítala vycházet z domu.

„Možná si myslíte, že můj život byl vždycky okouzlující, ale mívala jsem příšerné akné – hluboké, hnisající vředy – takové ty, co šíleně bolí, nechtěla jsem kvůli tomu ani vycházet z domu. Mí přátelé říkali, že si toho ani nevšimli, ale já jim říkala, že je to jediné, co každý hned uvidí! Ani sebevětší množství krycí tyčinky a make-upu nemohlo zamaskovat texturu mé pleti, tu ostudu, kterou jsem cítila, nebo tu bolest hnisajících vřídků. Byla jsem zoufalá,“ řekla Cameron podle agentury Famous v rozhovoru.

Cameron Diazová při autogramiádě své knihy The Body Book: zákon o hladu, vědy o pevnost a další způsoby, jak milovat své úžasné tělo. V ní píše i tom jak pečovat o sou pleť.

Cameron Diazová při autogramiádě své knihy The Body Book. V ní píše o tom, jak se starat o své tělo a jak jej milovat. Tedy i o tom, jak pečovat o svou pleť.

FOTO: Profimedia.cz

Herečka tvrdí, že za špatnou pleť mohla její nezdravá strava. Až do pozdní dospělosti se nedokázala vzdát svých oblíbených pokrmů z rychlého občerstvení. Tedy především hamburgerů, hranolek a pizzy. To se neodráželo na její postavě, protože vždy hodně sportovala a má štěstí na rychlý metabolismus. Ale vidět to bylo na její pleti.

„Byla jsem vyzáblá holka, co mohla sníst cokoli, co chtěla, bez toho aniž přibrala, tak jsem taky cokoli jedla. Byla jsem příkladem dítěte, co bylo hubené a velmi nezdravé, a měla jsem uhry, které to dokazovaly. Myslím, že jsem vyzkoušela vše, abych svou pleť vyčistila, ale vůbec mi nedošlo, že všechno to smažené, tučné, konzervované a umělé jídlo mi rozhodilo hormonální systém, který proměnil mou pleť v blázinec!“ dodala Diazová.

Co to je akné?

Akné patří k nejčastějším kožním potížím. Jedná se o neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a chlupových vývodů. Jen pár takových pupínků může rozhodit sebedůvěru. Těžká forma akné pak může mít negativní dopad na sebevědomí a sociální chování dokonce srovnatelný s psychickými důsledky tělesných onemocnění. Zhoršit akné mohou léky, sluneční záření, pocení či kouření.

Podle některých studií může vést těžká forma akné ke snížené sebeúctě, sociální fobii či dokonce psychóze nebo depresi, která může vyústit až v sebevražedné myšlenky.

Takhle určitě ne!

Takhle určitě ne!

FOTO: Profimedia.cz

Lehká forma akné se projevuje černými tečkami zvanými komedony, případně jen několika zarudlými či zanícenými pupínky nebo neštovičkami na obličeji, asi tak do počtu deseti na té horší polovině tváře. V tomto případě stačí pleť čistit a používat přípravky, které potlačují další rozvoj akné.

Rozhodně se však nemají pupínky vymačkávat, protože hrozí jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku.

Pro těžší a těžké formy akné je charakteristický vznik zánětlivých uzlů, cyst a rozsáhlejších tuhých infiltrátů. U takových případů je odborná pomoc lékaře nezbytná.