Příčiny bolesti číhají na moderního člověka doslova na každém kroku. „Stresové situace, nevhodná strava a pokulhávající pitný režim, špatné držení těla nebo nedostatek pohybu, to vše představuje každodenní spouštěče bolesti, zejména hlavy, šíje a zad,“ uvedl praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Nejlepším řešením je prevence, tedy snažit se všem těmto situacím předcházet. Nicméně když už člověk věc podcení, pak dost často na řadu přicházejí pilulky.

Z průzkumu vyplynulo, že až polovina mladých je přesvědčena, že ví, jaký lék si na bolest vzít, zbytek se rozhoduje na základě doporučení lékaře, lékárníka či rodičů. Dost často rozhoduje i cena či barva léku.

„Léky proti bolesti jsou zcela běžnými prostředky, jak v akutním stavu vyřešit nepříjemný problém,” vysvětluje Lazák a dodává:

„Nemyslím si, že pouhé ignorování problému může něco vyřešit. Samozřejmě že silná vůle je pro léčbu výhodou, ale ignorovat bolest se nemusí vyplatit – jde o varovný signál organismu, že něco není v pořádku. U dlouhodobějších problémů je vždy lepší vyhledat odborníka a snažit se najít a posléze i řešit příčinu bolesti. Například hlava bolí řadu lidí proto, že špatně dodržují pitný režim a příliš se stresují. Bolavé svaly krční páteře mohou signalizovat špatnou ergonomii na pracovišti a podobně. Některé bolesti mohou mít i závažnější příčiny.”