Pes - nejlepší přítel člověka. S tímto mottem by jen málokterý majitel nesouhlasil, ani my ho nebudeme vyvracet. Není nic špatného na tom, poskytnout čtyřnohému členovi rodiny veškeré pohodlí a komfort, který máme sami, protože nejen za to se nám odvděčí svojí láskou a vděkem.

Pozor ale na přílišné projevy ze strany pejsků, například olizování obličeje. Byť nám tím dávají najevo přízeň a nemyslí tím nic zlého, ve finále se nám to může poměrně ošklivě vymstít. Třeba v podobě nepříjemného onemocnění dásní. I při letmém "psím polibku" se totiž může do našich úst dostat velmi nepříjemná bakterie.

Co je horší, neléčený problém může vést až k paradentóze, zánětlivému onemocnění dutiny ústní. Ta má velký vliv na tkáně, které podporují zuby a drží je na potřebném místě.

Při špatné nebo vůbec žádné léčbě se může po čase stát, že se začnou zuby v postižené oblasti hýbat a následně vypadnou, uvedli odborníci pro Daily Mail.

I u čtyřnohých kamarádů by měli jejich majitelé dodržovat pravidelnou zubní hygienu.

I u čtyřnohých kamarádů by měli jejich majitelé dodržovat pravidelnou zubní hygienu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Podle odborníků z veterinární kliniky byly nebezpečné bakterie, které se nacházejí pouze u psů, nalezeny během studie zaměřené na zdraví domácích mazlíčků a jejich páníčků i u 16 procent lidských členů rodiny, ve které žilo nějaké zvíře. Většina majitelů přiznala "intimnější" pusinkování se svými psíky.

Bakterie se mohou přenášet i při letmém polibku, riziko ale záleží na pečlivosti péče o ústní hygienu, a to jak u zvířete, tak u jeho majitele, vysvětluje s odkazem na Fox News Paul Maza, veterinář z Cornellovy univerzity ve státě New York.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Mnohé bakterie u psů či koček jsou stejného nebo podobného typu jako lidské. Pokud majitelé navyknou své zvíře na pravidelnou ústní hygienu, mohou být zvířecí ústa ve výsledku i čistší než ta lidská, a riziko tak bude minimální," uvedl Maza.

Každopádně chcete-li uchránit své dásně od napadení nepříjemnými bakteriemi, a nemíníte ve stáří bojovat kvůli tomu s oslabeným imunitním systémem, vyhněte se nadměrnému pusinkování se svými mazlíčky.