Dnes konopí legálně užívají nemocní se zeleným zákalem, roztroušenou sklerózou, AIDS, artritidou a mnoha dalšími nemocemi ve Velké Británii, některých státech USA či Kanadě a dalších zemích po celém světě.

Nejen v Česku se však stále lidé léčí nelegálně, konopí si sami pěstují či pokoutně shánějí a je na ně pohlíženo jako na narkomany.

„Konopí je podle mnohých stále droga, kterou lidé užívají pro psychotropní účinky THC. Kromě této látky však konopí obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Esenciální mastné kyseliny, vitaminy, minerální látky a zejména léčivé cannabinoidy, ze kterých je kromě THC důležitý CBD, tedy cannabidiol,“ vyjmenovává Jiří Stabla, zástupce české firmy Carun.

Léčivé cannabinoidy

V České republice je v současnosti povoleno setí jen několika odrůd cannabis sativa (známé jako technické konopí), které musí obsahovat méně než 0,3 % omamné látky THC. Marihuanou se označuje droga, která se získává usušením květenství samičích rostlin konopí s obsahem nad 0,3 % THC. Toto splňuje druh cannabis indica, tedy konopí indické, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC. Technické konopí se u nás legálně pěstuje pro produkci zdravotnických prostředků, potravin či kosmetiky.

„Nemám označení technické konopí rád, protože to je zavádějící. Stále rostlina obsahuje stovky léčivých cannabinoidů, které příznivě ovlivňují procesy v těle,“ říká Jiří Stabla a dodává: „Je důležité, aby si široká veřejnost uvědomila, že pokud se bavíme o legalizaci konopí pro léčebné účinky, nepodporujeme kouření za účelem získávání THC, ale využívání látek, které léčí. Těmi jsou právě všechny cannabinoidy, které obsahuje i druh cannabis sativa, jenž využíváme na výrobu konopného semínka, konopné masti nebo konopného oleje.“

Endokanabinoidní systém

Látky v konopí podle vědců napodobují aktivitu lidem přirozeného endokanabinoidu anandamidu, jehož funkcí je v těle regulovat odpočinek a zotavení na úrovni buněk. Endokanabinoidní systém udržuje rovnováhu ve všech životně důležitých systémech v našem organismu jako je příjem potravy, trávení a vyměšování, rozmnožování, regulace a ochrana nervového systému, skeleto-muskulární, endokrinní a kardiovaskulární funkce, spalování tuků a cukrů, imunita.

„Konopím se nemůžete předávkovat, nemůžete se ani otrávit. Stejně tak si nemůžete způsobit škody na zdraví,“ ubezpečuje Lumír Hanuš, mezinárodně uznávaný odborník v oboru farmaceutické chemie, který se výzkumu konopí věnuje přes 40 let a který v současnosti působí na Hebrejské univerzitě v Izraeli.

Zázračné konopné semínko

Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin, proteinů, prospěšných rostlinných sterolů a dalších důležitých látek pro lidský organizmus. Navíc má ideálním poměr esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, což je 1:3. Díky tomuto poměru se podílí na správné funkci metabolismu.

Loupané konopné semínko je možné přidávat prakticky do všech jídel při vaření i pečení a je také chutnou přísadou do studených pokrmů, protože má příjemnou oříškovou chuť. Konopné semínko je bohaté na vitamin E, jod, stříbro, chrom, zinek, měď či magnesium. Proto blahodárně působí na kůži, vlasy i nehty.

Stejně působí i konopný panenský olej či konopné čaje.

Předkrm z lilku s konopím

FOTO: Carun

Ingredience: 1 lilek, špetka mleté skořice, 1 hřebíček na osobu, 175 g červeného zelí, 100 g oříšků kešu, 100 g loupaných konopných semínek Carun, šťáva z 1 citronu, svazek čerstvého tymiánu.
Postup: Lilek rozkrojte podélně napůl a vydlabejte vnitřek. Zelí jemně nasekejte a oříšky rozemelte. K zelí přimícháme bylinky, oříšky, konopná semínka a citronovou šťávu a směsí vyložíme lilek. Předkrm lze jíst syrový nebo zapečený na 30 minut při 180 stupních Celsia.