Pomocí speciálního katetru ohřívají sliznici v průduškách, a oslabují tak jejich schopnost se smršťovat. Díky tomu nemocný po léčbě pociťuje úlevu, protože právě smršťování (spasmus) průdušek je základem astmatu.

„Slibujeme si od léčby, že pomůže zejména těžkým nebo špatně léčitelným astmatikům. Že se jim bude lépe dýchat, poklesnou počty či vážnost jejich záchvatů a spotřebují méně antiastmatických léků,“ řekl Právu MUDr. Jiří Votruba, vedoucí lékař centra plicní endoskopie Homolky.

Astma je onemocnění dýchacích cest, při němž dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. Je charakterizováno dušností, pískoty na hrudi a kašlem, postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti.

Aliar systém

Nová metoda se provádí pomocí Aliar systému, který se skládá z tenkého drátu (katetru) s vysunutelným košíčkem na konci a ze zdroje energie. V celkové nebo lokální anestezii se zavede pacientovi do úst bronchoskop (tenká ohebná trubička, která umožňuje vstup do dýchacích cest) a následně se skrze něj zasune katetr napojený na zdroj energie.

Poté se aplikuje pomocí rozevřeného košíčku zhruba 10 minut kontrolovaná dávka tepelné energie na určité místo. Pak se košíček posune asi o pět milimetrů a postup se opakuje.

Tři zákroky po dvou týdnech

Zákrok trvá zhruba hodinu a provádí se třikrát ve dvoutýdenních rozestupech. Při každém výkonu je ošetřena jiná část dýchacích cest.

Výsledkem je zeslabení vrstvy hladké svaloviny v dýchacích cestách, což jim v důsledku brání se nadměrně smršťovat při astmatickém záchvatu.

Efekt léčby se projeví zhruba do měsíce po třetím výkonu. Bronchiální termoplastika se k léčbě těžkého nebo špatně léčitelného astmatu používá již v řadě zemí, v Evropě však zatím jen ve Velké Británii.

V ČR jde o pilotní projekt, na nějž pracoviště Nemocnice Na Homolce získalo grant od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Projekt má posoudit účinnost a náklady v podmínkách českého zdravotnictví.

Astma je významným celosvětovým zdravotnickým problémem. V České republice jím trpí zhruba 800 tisíc lidí, z toho je jich v odborných ambulancích sledováno 350 až 400 tisíc.

Odhaduje se, že pacientů s obtížně léčitelným astmatem je v zemi 20 až 30 tisíc. Pro řadu z nich představuje bronchiální termoplastika velkou šanci na všestranné zlepšení kvality života.