Touto přípravou se vyhneme problémům se spálením pokožky slunečními paprsky, zažívacím problémům, cestovní horečce a jiným nepříjemnostem, které nás v čase před dovolenou a během ní mohou postihnout.

Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy během dovolených? Určitě průjem, spálení pokožky a cestovní horečka.

Cestovatelský průjem

FOTO: fotobanka Profimedia

Tzv. cestovatelský průjem postihuje značné procento dovolenkářů. Zpravidla se s ním setkáme v zemích mimo Evropu, tam kde je nižší úroveň hygieny, než je tomu u nás. Ale ani evropské destinace nemusí být vždy úplně bezpečné. Toto onemocnění se objevuje nejčastěji v prvním týdnu dovolené a zpravidla po 3 – 5 dnech odezní, v některých případech se může objevit později nebo dokonce až po návratu z dovolené.

Nelze mu stoprocentně předejít, ale můžeme proti němu do značné míry působit preventivně. Nejúčinnější je užívání kvalitních probiotik ve formě doplňků stravy. S jejich konzumací je ideální začít již měsíc před dovolenou a pokračovat v ní několik týdnů po návratu. Tělo se tak rychleji zregeneruje a minimalizuje se výskyt zažívacích problémů.

Spálení pokožky

FOTO: fotobanka Profimedia

Vystavování lidské pokožky slunečním paprskům s sebou nese značná zdravotní rizika. Její spálení často bagatelizujeme a neuvědomujeme si, co nám může způsobit – od nepříjemného svědění, až po rakovinu kůže, jejíž výskyt je bohužel v posledních letech dost vysoký. Základní pravidlo jak spálení pokožky předejít je, že naše slunění omezíme na minimum.

To však povídejte člověku, který si jede k moři právě pro krásnou hnědě opálenou pokožku. Proto je potřeba zaměřit se na správnou péči a používat kvalitní opalovací prostředky s vysokým UV faktorem a nezapomenout ani na aplikaci speciálních krémových přípravků po opalování. Naší kůži můžeme rovněž pomoci užíváním doplňků stravy s vyšším obsahem beta-karotenu nebo lykopenu, který chrání pleť při nadměrném slunění a zároveň přispívá k delšímu efektu opálení.

 

Nervozita – cestovní horečka

Období před dovolenou bývá pro většinu z nás značně stresující. Vždy je potřeba zařídit mnoho věcí a dokončit úkoly v práci. Na dovolenou pak míříme psychicky vyčerpaní a nestihneme se během ní zregenerovat. Se zvládáním stresu nejen v čase před dovolenou nám mohou pomoci doplňky stravy na přírodní bázi s obsahem L-tryptofanu, které by neměly mít žádné nežádoucí účinky, jako jsou únava nebo snížená pozornost.

L-tryptofan podporuje tvorbu serotoninu, často označovaného jako hormon dobré nálady. Jeho nedostatek se zpočátku projevuje špatnou náladou, nesoustředěností a může skončit depresí.