Co se Kryštofovi stalo? Letos čtyřiadvacetiletý Kryštof vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou a poté se stal studentem strojní fakulty ČVUT. Sportoval, hrál rád golf a byl zapálený muzikant. Prostě normální aktivní mladý muž. Loni v říjnu se však jeho život obrátil naruby. Z 20. října 2010 si pamatuje jen, že se vracel pěšky z koncertu a pak se probudil až v nemocnici.

První co slyšel, bylo: „Našli jsme vás pod mostem, máte zlomený obratel a přerušenou míchu. S rukama budete možná hýbat, s nohama ne…“.

Co zranění předcházelo si Kryštof nepamatuje a už se to asi ani nedozví. Sám k tomu Novinkám řekl: "Úraz se mi stal tak, že jsem se vracel z koncertu a našli mě pod mostem. Někdo mě mohl strčit, bohužel si po pádu nic nepamatuji". Nejhorší pro něj podle jeho slov bylo, že se nemohl hýbat a ani mluvit. "Po čtyřech měsících byla úleva zase slyšet svůj hlas. Bohužel ta pohyblivost se nelepší, jak bych chtěl," řekl.

Kryštof při rehabilitaci na spinální jednotce Krajské nemocnice v Liberci

Kryštof při rehabilitaci na spinální jednotce Krajské nemocnice v Liberci

FOTO: Jan Šilpoch

Půl roku po úrazu se Kryštof na spinální jednotce Krajské nemocnice v Liberci naplno věnoval rehabilitaci. Stále bojuje o, byť jen minimální, zlepšení hybnosti. "Největší oporou jsou samozřejmě rodiče. Bez nich bych to nezvládl. Dále přítelkyně a kamarádi. Mám kolem sebe hodně lidí a to mi moc pomáhá," sdělil Kryštof Novinkám

Po absolvování rehabilitačního pobytu v Kladrubech, kde je nyní, chce začít žít běžný život. Chce se vrátit ke své práci, kdy na počítači dělal strojařinu, modeloval ve 3D nástroje a zařízení. Chce také dostudovat vysokou školu a chce si zařídit bezbariérové bydlení. Ale to nejdůležitější, co bude potřebovat, je kvalitní vozík. "Z Kladrub pojedu tak za půl roku, ale to je jen odhad. A vozík byl jasná volba, nechci zůstat v posteli," uvádí Kryštof s nadsázkou. "Časem budu potřebovat věcí víc, ale teď se se svým stavem zatím seznamuji a vážně nevím, co bude potřeba," dodal.

Kryštof na vozíku půjčeném z nemocnice

Kryštof na vozíku půjčeném z nemocnice

FOTO: Jan Šilpoch

Zatím má tedy vozík půjčený z nemocnice. A investice do vozíku opravdu není malá. Dobrý, lehký a snadno přepravitelný vozík stojí více než 80 000 Kč.

Pro ty, kteří by chtěli Kryštofovi přispět na koupi vozíku jakoukoli částkou, je tu sbírkový účet Konta BARIÉRY 17 111 444/5500 se speciálním variabilním symbolem pro Kryštofa 11 11 11. Pomoci lze také odesláním libovolné finanční částky na on-line platební bránu kartou (najdete zde).