"Ohňostroje a jiná zábavní pyrotechnika, stejně jako třeba prskavky nebo františky, při svém spalování uvolňují do ovzduší kouř, který může alergiky a astmatiky pěkně potrápit. Kouř z pyrotechniky totiž obsahuje nejen síru, ale i jiné dráždivé toxické chemikálie. Jejich složení je závislé jak na barvě ohňostroje (například zelené světlice obsahují těžký toxický kov baryum), tak i na způsobu odpalování, množství použitého střelného prachu atd.," upozorňují lékaři ze serveru Ulékaře.cz.

Podle izraelských vědců zábavní pyrotechnika může i za další zdravotní komplikace, které člověku mohou značně ublížit.

Z jejich výzkumu vzešlo, že kvůli ohňostrojům lidi nejčastěji bolela hlava, slzely jim oči,  měli problémy s polykáním, trápily je nevolnosti v podobě pocitu na zvracení a dýchací obtíže, které dokonce u některých jedinců přerostly v silný astmatický záchvat.

Jak zmírnit potíže podle odborníků ze serveru Ulékaře.cz
1. Držte si odstup – Pokud jste astmatici nebo alergici, měli byste si při sledování ohňostroje nebo pálení prskavek či františků držet dostatečný odstup. Nejen z bezpečnostních důvodů – nedohořelé části ohňostroje mohou způsobit poměrně vážné popáleniny – ale i kvůli tomu, že se zvětšující vzdáleností od ohňostroje klesá i koncentrace škodlivého kouře. Stejně tak se snažte vyhnout odpalování pyrotechniky v uzavřených, špatně větraných místnostech.
2. Zajistěte si přívod kyslíku – Pokud se už kouře nadýcháte, co nejdříve se snažte dostat na čerstvý vzduch, kde je koncentrace kouře co nejmenší. U astmatického záchvatu je vhodné použít i bronchodilatační sprej, popř. při velmi těžkém průběhu vyhledat lékařskou pomoc.