„Přestože jsou čísla nízká, jsme na hranici zemí se situací méně příznivou, a tak musíme být velmi obezřetní,“ řekl Právu v úterý profesor Jiří Homolka, přednosta kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Lékaři, kteří léčí tuberkulózu, jsou ve sporu s dětskými lékaři. Přou se o to, kdy je nejlepší očkovat proti tuberkulóze novorozence a jakou vakcínou.

Vojtěch Thon za Českou společnost alergologie a klinické imunologie Právu řekl, že děti hned po narození by se neměly očkovat živou vakcínou. Ta může způsobit komplikace i úmrtí u těch dětí, které nemají vyvinutý imunitní systém. Vhodná doba pro očkování je tedy až po půlroce života.

„Rodiče mají právo požádat, aby novorozenec nebyl očkován proti tuberkulóze v porodnici, ale až od sedmého měsíce věku,“ řekl Thon.

Jiného názoru je ale předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Hana Cabrnochová. Ta naopak soudí, že vakcína proti tuberkulóze by se měla aplikovat co nejdříve, ale pouze vybraným novorozencům z rizikových skupin, jimiž jsou hlavně děti cizinců.

Povinné přeočkování už není

Ministerstvo nyní připravuje vyhlášku, která bude vycházet ze stanovisek obou společností.

Profesorka Pavla Nykodýmová z Plicního oddělení Říčany soudí, že dříve se děti přeočkovávaly povinně v 11 letech. Loni ale ministerstvo zdravotnictví - podle ní - povinnost přeočkovat změnilo na dobrovolnost. Profesorka má obavy, aby u dětí tuberkulóza nestoupla.

„Stále pochybujeme o správnosti tohoto povinného přeočkování,“ uvedla Nykodýmová s tím, že vakcínu ale plně hradí zdravotní pojišťovna.