Britský odborník na výživu profesor Brian Ratcliffe zaútočil na obrovský farmaceutický sektor zabývající se výrobou vitaminových tablet a preparátů. Podle Ratcliffea je pravidelné užívání těchto léků u většiny lidí zbytečným vyhazováním peněz a mnozí navíc zneužíváním umělých vitaminů hazardují se svým zdravím.

 

Populární multivitaminy a minerální doplňky potravy jsou zcela nesmyslné pro většinu lidí se zdravým jídelníčkem,Brian Ratcliffe, odborník na výživu


Preparáty by měly být užívány jen při určitých typech onemocnění, nebo když lékař zjistí vážnou formu hypovitaminózy – nedostatečnosti určitých vitaminů v těle.

A pokud se člověk stravuje zdravě, užívání vitaminových tablet pro něj může být naopak nebezpečné. Bezpečná hladina vitaminu A může být snadno překročena, přičemž nadbytek této látky se hromadí v játrech a způsobuje bolesti hlavy a nevolnost, zvyšuje riziko osteoporózy a poškozuje oči i játra. Nadbytek vitaminu A je přitom také nebezpečný pro těhotné ženy.

Nadbytečné dávky vitaminu C sice nepoškozují lidský organismus celkově, protože nadbytek kyseliny askorbové tělo vyloučí močí, ale tento vitamin může nepříznivě působit na žaludeční stěnu.

Předávkování se vitaminem C chřipku neoddálí

„Lidé, kteří užívají multivitaminové doplňky, pravděpodobně jen mrhají svými penězi a jen zvyšují zisky výrobcům těchto preparátů,“ varoval profesor Robert Gordon z University of Aberdeen.

„Lidé si většinou mylně myslí, že předávkování vitaminy, například vitaminem C, jim pomůže ochránit se před nachlazením a chřipkou. To je nesmysl,“ varoval Gordon. Vitamin C totiž může pouze pomoci rychleji se z chřipky zotavit, ale jako prevence tohoto onemocnění nepůsobí.