Přestože křečové žíly lékaři považují především za zdravotní problém, mnohé ženy je vnímají jen jako kosmetickou vadu, jež se dá velmi snadno odstranit. Proto daný problém velmi často podceňují a ke skutečnému odborníkovi docházejí jen velmi zřídka.

Asi nejvíce je zapomínáno na to, že křečové žíly souvisí s naším životním stylem. Rizikovým faktorem je především dlouhodobé stání a sezení, které nejčastěji souvisí se zaměstnáním.

"Při chůzi pracují svaly lýtka a nohy a mechanismem tzv. svalové pumpy vytlačují krev směrem k srdci. Aby veškerá práce nebyla jen na svalech, jsou v žilách chlopně, které za normálních okolností zabraňují zpětnému toku krve. Vždy je důležitá vzájemná spolupráce svalů i chlopní. Při dlouhém stání nebo sezení svaly nepracují, krev se tím pádem hromadí v žilním řečišti, žíly se pod tlakem krve začínají rozšiřovat a chlopně už na svoji práci nestačí," vysvětlují problém odborníci na stránkách www.krecove-zily.cz .  

Žíly umí i bolet

Bolavé a oteklé nohy jsou u některých lidí na denním pořádku. Přestože se snaží používat nejrůznější přípravky zakoupené v lékárnách, nejúčinnější jsou naprosto obyčejné záležitosti, jako jsou nohy ve vyvýšené poloze, což se dá v práci nejsnadněji aplikovat jako nohy na stole. Možná to vypadá neeticky, ale zdraví by nám mělo být v těchto ohledech přednější a lze tento fakt dohodnout s nadřízenými.

Velmi dobré je i střídavé propínání špička–pata. Aspoň patnáct minut několikrát denně.

Večer a ráno pak nezapomeňte na sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit.

Důležité i pracovní prostředí 

Pro žíly je důležité i správné umístění pracovního stolu. Stůl hned u ústředního topení může být sice příjemný, ale raději se mu vyhněte. Teplo rozšiřuje cévy a tím se odtok žilní krve ještě ztíží.

Důležitý je i tvar sedáku pracovní židle. Nesmí vás tlačit do stehen. Taková židle stlačí povrchové žíly a krev zase hůře odtéká.

Pokud máte sedavé zaměstnání, pak se naučte občas zvednout ze židle a procházet se.
Zapomeňte však na boty s podpatkem nad 5 cm a ponožky či podkolenky se škrtícím lemem.

Křečové žíly mohou být i důsledkem nějakého dalšího onemocnění žil a proto je vhodné vše konzultovat se skutečným odborníkem. V každém případě prevence je mnohem snažší než pozdější léčba, i když i v tomto oboru dochází k neustálému rozvoji a léčba je mnohem účinnější a méně bolestivější než dříve.