Chronická škytavka je velmi nepříjemné postižení. Tito lidé škytají neustále celé týdny, ve vzácných případech i měsíce. Lidé s tímto postižením mají narušenou práci, mluvení, přijímání potravy i spánek. Jenže ani vědci přesně nevědí, co je vlastně příčínou škytavky.

Podle Paťanky začnou lidé škytat, když bránice dostane křeč. Tento sval pomáhá dýchat. Obvykle jsou jeho pohyby rytmické a pravidelné. Když však vypadne z rytmu, dýchání se změní. Nezvladatelná bránice nás přinutí zalapat po dechu. Když vzduch naplní plíce, mozek odešle zprávu do hrdla: "Dost!" Naše hlasivky se přimknou k sobě. Bránice se snaží člověka přinutit, aby dýchal, zatímco ústa a hrdlo se brání přístupu vzduchu. Proud vzduchu narážející na hlasivky udělá při každém trhavém pohybu bránice podivný zvuk - škytnutí

Škytavka jednou za čas potrápí každého

Většinou je škytavka úplně normální jev a jakmile se bránice vrátí do normálního pravidelného rytmu, po chvíli ustane. Avšak účinný lék proti škytavce dosud chyběl. Nepočítáme-li "zaručené" recepty jako například na škytajícího nečekaně vybafnout, nebo mu před obličejem prásknout papírový sáček.

"Kliky jsou podle mě ideálním řešením. Prsní svaly, které se při klicích nejvíce namáhají, společně se správným nádechem a výdechem (vydechujeme, když se svaly nejvíce namáhají, to znamená při zvedání ze země) zatíží i bránici, která ve většině případů náhle na škytání"zapomene" . Výhodou kliků je i to, že se dají cvičit kdekoliv. Takže cvičme kliky, i když neškytáme", dodává s úsměvem Martin Paťanka.