Kuřák díky tomuto vynálezu dodává tělu nikotin, ale už ne všechny jedovaté a karcinogenní látky. Přitom nepřichází o požitek z kouření. E-cigarety jsou k dostání na internetu, jejich cena je ovšem poněkud vyšší, než u běžného kuřiva.

Do umělé cigarety, která funguje na baterky a má tvar podobný té klasické včetně žhavícího zařízení na špičce, se místo tabáku vkládají patrony s nikotinem a aromatickou esencí. Prodává se v různých velikostech a je určena kuřákům, kteří se snaží skoncovat se zlozvykem. Podle britských úřadů její používání v hospodách nepřekračuje zákaz kouření.

Podle některých ale nový vynález není tak dokonalý, jak by se mohlo zdát. "Myslím, že si ji mnoho kuřáků neoblíbí - je docela divná a těžká," řekla příležitostná kuřačka Kusum Normoyleová po vyzkoušení této novinky.

"Ale možná, že ji budou používat lidé, kteří chtějí přestat s kouřením, protože hodně z nich kouří jen proto, že se jim líbí ten pocit, jak drží cigaretu," soudí.

E-cigarety jsou k dostání také v Česku, od listopadu i v kamenné prodejně. Jestliže prodejci vyzdvihují, že díky této cigaretě už kuřáci neobtěžují své okolí, lékaře příliš nenadchla. Podle nich totiž většinu kuřáků nezbaví závislosti.