Často se tvrdí, že obezita je příčinou cukrovky. Není tomu tak. Obezita je znamením toho, že se něco s organismem děje, uvedl přednosta interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Štěpán Svačina.  Budoucí diabetiky lze vytipovat. Jsou to lidé, kteří mají cukrovku v rodině, začínají mít problémy s obezitou, stoupají jim hodnoty krevních tuků a zvyšuje se jim krevní tlak. Lékaři si podle Svačiny málo všímají pacientů, jejichž hodnoty krevního cukru na lačno se pohybují mezi pět až sedmi milimoly na litr krve a měli by být již odesláni k diabetologovi. 

Na prvním místě v prevenci rozvoje diabetu jsou podle Svačiny fyzické aktivity, nejméně třikrát týdně na úrovni rychlé chůze či jízdy na rotopedu. Důležitá je dieta. Z preventivního hlediska není pravda, že se nemá konzumovat cukr. Vznik cukrovky vyvolává zejména zvýšený příjem živočišných tuků, které jsou ve velkém množství obsaženy v uzeninách. 

Podle přednosty interní kliniky motolské nemocnice Milana Kvapila jen pětina diabetiků považuje cukrovku za závažné onemocnění. Diabetes se sice většinou v počátečném stádiu výrazně neprojevuje. Některá z pozdních vážných komplikací cukrovky však postihne čtvrtinu nemocných, například poškození ledvin, očí, nervové poruchy či gangréna dolních končetin. 

Počet diabetiků se zvyšuje

Výzkumy ukazují, že z lidí, jimž byla cukrovka diagnostikována v 55 letech, do 15 let zemře 28 procent, 27 procent bude mít onemocnění srdce, desetina prodělá mozkovou příhodu a čtvrtina bude mít poškozenou sítnici. 

V současné době je registrováno zhruba 750 000 diabetiků, ale pravděpodobně má cukrovku každý desátý Čech. Počet diabetiků se v České republice každoročně zvyšuje zhruba o 50 000. 

Počet diabetiků se zvyšuje po celém světě, protože se stále více lidí stěhuje do měst, kde omezují své fyzické aktivity. Na problematiku cukrovky upozorňuje celosvětová akce Pochod proti diabetu, který se bude konat 14. listopadu. Zájemci mohou získat bližší informace na adrese www.dendiabetu.cz, kde si mohou zaregistrovat i svůj pochod. Loni se v ČR k pochodu připojilo 3500 osob na 55 místech. Ve světě se jich zúčastnilo 200 000 lidí.